Pelhřimov je jedním z dvaadvaceti měst, kde se festival představí nebo již představil. „Pro návštěvníky máme připravených osm promítacích bloků, kde uvidí 28 snímků, některé přes hodinu a půl dlouhé, jiné třeba jen pětiminutové,“ sdělil vedoucí pelhřimovského kina Zdeněk Zieman. Dnešní program odstartuje představení o freediverovi – potápěči – experimentujícím s lidožravostí žraloka. Většina filmů však bude věnována šplhání po kolmých stěnách Himalájí, o cestování po Antarktidě či plavbě po nebezpečných řekách.

Diváci uvidí i český Matrix reloaded

„Diváky bych nalákal hned na dnešní večer. Krátký unikátní snímek Matrix reloaded nabídne lezení v zimních tatranských stěnách, což bude určitě hodně zajímavý snímek. Za zhlédnutí bude stát i film o extrémním výstupu v Patagonii,“ řekl Zdeněk Zieman. Ani v dalších dnech nebudou diváci o adrenalin ochuzeni.

Středeční bohatý program nabídne například pětačtyřicetiminutový snímek Carstensz – siedma hora, který diváky zavede na nebezpečný výstup na Carstenszovu pyramidu, která se nachází v Nové Guinei.

„Velkým diváckým lákadlem bude ve čtvrtek film o adrenalinových sportech a kayakingu na Novém Zélandu, který je dlouhý osmadvacet minut,“ uvedl Zieman.

Festival v pátek večer zakončí dokument o romantickém ztvárnění Vysokých Tater. „Doufám, že návštěvníci přijdou a že návštěva bude mnohem lepší, než v roce minulém, kdy na všechny bloky přišlo pouze okolo 400 diváků. Návštěvníky by mohly nalákat například prezentace sportovních firem,“ informoval Zdeněk Zieman.

Zájem návštěvníků není příliš velký

„Já sám jsem velký dobrodruh a proto se určitě přijdu podívat. Byl jsem i vloni a hodně se mi to líbilo. Pouze mě zklamala slabá návštěva, která bude letos snad lepší,“ dodal Pavel Bárta z Pelhřimova.