V soupisu se objevily pouze dvě novinky. Tou první je přiřazení Čelistné na ZŠ Osvobození. Tamtéž se „přesouvá“ Starý Pelhřimov ze ZŠ Na Pražské. „Je to logická změna. Ve skutečnosti to znamená, že dětem z této místní části bude stačit jen seběhnout z kopce,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Dufek.

Ředitelé obou zúčastněných škol nemají s tímto rozhodnutím problém. „Většina dětí odtamtud beztak chodila k nám,“ řekla ředitelka sídlištní školy Vladimíra Madronová. Její kolega Luděk Charouzek z Pražské se kvůli tomu hubeného zápisu neobává.

„Všechno nasvědčuje podobnému počtu prvňáčků, jaký jsme měli vloni. Pokud to tak dopadne, budeme spokojeni,“ zavzpomínal Charouzek na leden, kdy jeho škola dopadla vlastně nejlépe.

Nadbytečný zájem není žádná výhra

Ve svém obvodu měla 57 dětí, nastoupilo jich 50, tedy přesně doporučený počet. To v ZŠ Komenského mají ze zápisu bez ohledu na neměnnou podobu spádových obvodů trochu strach. Ne však kvůli poloprázdným lavicím, právě naopak.

Škola totiž stojí nejblíže autobusového nádraží, takže se o židličku v první třídě pro svého předškoláčka uchází i řada rodičů, jejichž potomci by jinak měli chodit jinam.

„Kéž to tentokrát už vyjde. Předtím jsme několikrát museli děti odmítat, což není nic příjemného,“ poznamenal ředitel Martin Skořepa. Jak ale naznačil vedoucí odboru školství pelhřimovské radnice Petr Plachý, ani sebelepší předběžný propočet není úplně přesný. „Již nyní třeba víme o dětech, které se budovat stěhovat,“ řekl Plachý s tím, že základním předpokladem pro spravedlivé rozdělení prvňáčků je nepřeplňovat třídy. To znamená, posadit do nich nejvíce pětadvacet dětí.

„Pokud kolegové tohle dodrží, mohli bychom na tom být tentokrát docela dobře,“ uzavřela Madronová, jejíž škola se v minulosti potýkala s nedostatkem prvňáčků.