Policie v Pelhřimově v poslední době zaevidovala velký nárůst podvodníků, kteří nabízejí služby, jakými jsou například broušení nožů, prodej dek, hrnců nebo podobného zboží.

„V letošním roce jsme zaevidovali již desátý případ podvedení seniorů. Přibývá jich čím dál více,“ sdělila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Košetický případ by měl poučit

Ten poslední se odehrál začátkem listopadu v Košeticích. Dvě osoby tmavší pleti vešly do rodinného domku a nabídly seniorce, že jí nabrousí nože. Po nabroušení nožů si muž a žena řekli o sedm tisíc korun. Seniorka odešla do vedlejšího pokoje a přinesla peníze. Při placení pachatelka využila nepozornosti a jednaosmdesátileté ženě odcizila ještě dalších pět tisíc korun.

Starší lidé se čím dál častěji stávají terčem kapsářů, podvodníků či násilníků. Tito občané jsou v mnoha případech důvěřiví a dobrosrdeční. Pokud je někdo požádá, neváhají a snaží se každému pomoci. „Vysvětlení je snadné. Je rozděleno do takových tří etap. Starší lidé mají málo kontaktů, mnohem méně mluví a o to více naslouchají. To je taková ta první etapa,“ vysvětlil pelhřimovský psychiatr Max Kašparů.

Druhá etapa je z pohledu pachatele klíčová. „Pachatel se snaží vcítit do stejné role nebo skupiny, aby si získal důvěru, což se mu téměř vždy podaří. Je to taková hra na city, které starší lidé převážně neodolají,“ řekl Kašparů.

Takhle nalomeného důchodce už není těžké přinutit, aby vás do domu pustil. „To je ta poslední etapa, taková ta smetánka nahoře, kterou je snadné slíznout. V této situaci už je má pachatel v hrsti a do bytu se lehce dostane. I v ordinaci takový případ mám,“ dodal Max Kašparů.

S podobným případem se setkal i osmašedesátiletý Ladislav Zrzavý z Pelhřimova. „Zkoušeli to na mě a byli i velmi milí, ale odolal jsem. Nabízeli mi nějaké parfémy. Kdyby chtěli použít násilí, tak bych křičel,“ řekl Zrzavý.

Strážci zákona nemohou být všude

Vzhledem k těmto případům policie všechny starší občany a nejen je varuje, aby byli ostražití a těmto atakům podvodníků odolali a vůbec jim radši neotvírali.

„Apelujeme na všechny občany, především seniory, aby nepodlehli například vidině rychlého zbohatnutí a aby měli dostatečně zabezpečený celý dům. Nejčastěji si pachatelé vybírají vesnice, kde jsou senioři důvěřivější,“ informovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.