Letos už potřinácté jim bude radit také Mozaika středních škol, kterou organizačně připravuje Úřad práce v Pelhřimově. Přehlídku má na starosti vedoucí oddělení poradenství Josef Hejda.

Co bude pro letošní pelhřimovskou Mozaiku středních škol charakteristické?
Mozaika bude znovu největší přehlídkou středních škol na celém okrese. Oproti minulým rokům se nám podařilo získat další prostory, takže jsme nabídku na poslední chvíli rozšířili o další čtyři školy. Naopak jsme změnili skladbu těch škol, takže některé z loňska tady v Pelhřimově nebudou, naopak tu budou jiné. Celkem se zájemcům o studium představí asi čtyřicet škol.

Už několik let dětí vycházejících ze základních škol ubývá. Znamená to pro ně automaticky snazší volbu střední školy?
Jednodušší je to v tom směru, že děti nemusí mít strach, že by se nikam nedostaly.

Nepřináší tento stav ale také nějaká úskalí?
Samozřejmě, přináší to úskalí. Setkáváme se totiž s tím, že některé střední školy musí slevit ze svých požadavků na přijetí těchto žáků, aby naplnily požadované počty. Pak se potýkáme s tím, že se na střední školy dostávají žáci s prospěchem, který v některých případech neodpovídá středoškolskému studentovi.

Jak se do volby střední školy, budoucí profese a povolání promítá současná ekonomická krize a její dopady, souvislosti?
V rozpočtech středních škol se z hlediska přijímání nových žáků krize nijak zásadně nepromítá.

Jak je to ale z hlediska volby oboru? Nevyjdou pak z některých škol absolventi, kteří budou případnou krizí hned ohroženi?
Co se týká volby oborů, je to spíš takové luštění z křišťálové koule. Mám na mysli, jestli obor, který se dneska děti zvolí, bude zajímavý za pět let, zda po absolventech takového oboru bude poptávka.

Co byste tedy dnešním deváťákům při volbě budoucí profese doporučoval?
V současné době bych doporučoval rozhodovat se podle toho, zda se obor dítěti líbí, zde lze vypozorovat nějaký zájem o takový obor. A samozřejmě zvážit, zda se studiem takového oboru bude spojené dojíždění, zkrátka jaké budou s volbou studijního oboru náklady.

Mozaika středních škol se uskuteční v úterý 10. listopadu v pelhřimovském Kulturním domě Máj. Jak se na této prezentační přehlídce efektivně orientovat? Co doporučíte dětem, případně jejich rodičům, když se tam vypraví?
Prezentace umožní udělat si obrázek dosud nerozhodnutým. Takže bych doporučoval, v klidu si celou mozaiku projít a pak se vrátit ke školám, které mě oslovují. A využít možnosti srovnání podobně zaměřených škol nebo podobných oborů. Zkrátka zvážit, co mi ta která škola nabízí, případně nabízí navíc.

Jak mají děti získané poznatky dále vyhodnocovat, než podají přihlášky na střední školy?
Pokud někoho škola zaujme a naváže přímo na mozaice se školou kontakt, tak získá od zástupců školy informaci, kdy takováto vytipovaná škola pořádá den otevřených dveří. Návštěva dne otevřených dveří by měla na návštěvu Mozaiky navazovat. Při dnech otevřených dveří se dítě o škole dozví určitě víc.

Na kolik škol by po návštěvě Mozaiky měly děti, samozřejmě s rodiči, výběr zúžit?
Vycházejme z toho, že školský zákon umožňuje podávat pro první kolo přijímacího řízení tři přihlášky na střední školy. Pak bych skutečně jako maximum viděl navštívit ty tři školy.

Připomeňte, v jaký čas bude letošní Mozaika středních škol v Pelhřimově veřejnosti přístupná.
Mozaika se koná v Kulturním domě Máj v úterý 10. listopadu od devíti do sedmnácti hodin. Tento čas se nám zdá být vyhovující. Tady bych ale poukázal na jednu naši bolest. A sice že některé střední školy, které se tady prezentují, nám odcházejí dřív. Loni začala jedna taková střední škola balit svoji expozici už ve čtvrt na čtyři.

Jiří Jíra