Ministerstvo dopravy rozhodlo ve středu také o tom, že daný úsek se rozšíří. Řidiči musí mít přezuto od exitu 66 u hradu Loket až po 162. kilometr u Velké Bíteše.

Ministr dopravy možná příští rok zavede zimní výbavu celorepublikově. Pro Vysočinu je to ale aktuální a důležitý problém. „Pro letošní rok to chápeme jako dočasné řešení, příští rok očekáváme řešení provozu v zimním období koncepční formou, například úpravou zákona a souvisejících právních norem,“ uvedl náměstek hejtmana pro odbor dopravy Libor Joukl.

Nejen na dálnici

Kraj Vysočina se chystá osázet značky také na krajských silnicích. Krajská správa silnic je chce aktuálně umístit na přivaděčích k dálnici a později k některým problémovým úsekům, například v kopci u Štoků na Havlíčkobrodsku nebo u Želetavy na Třebíčsku. V tuto chvíli vlastní kraj kolem osmdesáti značek.

„Každá značka stojí čtyři tisíce korun, a abychom mohli osadit celou Vysočinu, potřebovali bychom jich tisíce,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka. Podle něj je zbytečné jich kupovat více. Pokud totiž ministerstvo zavede v příštím roce povinnou zimní výbavu v celé republice, nebudou značky vůbec potřeba.

Značky na krajských silnicích umístí hned v listopadu. Podle Joukla jejich zavedením chce kraj zabránit tomu, aby těžké kamiony sjížděly z dálnice na silnice, které by mohly poškodit.

Podle jednoho ze záměrů měla ke značce přibýt nová doplňující tabulka, aby si zimní pneumatiky musely přezout pouze kamiony nad 7,5 tuny. Něco takového ale ministerstvo po dohodě s krajem Středočeským a krajem Vysočina zavrhlo.

Nová dopravní značka Zimní výbava platí od 1. července 2008 a na Vysočině se objevila poprvé koncem loňského roku. Řidiči se s ní setkali na úseku od Humpolce po Velkou Bíteš.

Povinné přezutí na zimní gumy platí od 1. listopadu až do konce března pro všechny auta i kamiony bez výjimky, a to na všech kolech u vozidel do 3 500 kilogramů nebo pouze na hnacích kolech u aut nad 3500 kilogramů.

Pavla Janoušková