První kamiony i osobní automobily se začaly řadit už v kopci za Velkým Rybníkem. „Už jsem informoval vysílačkou ostatní řidiče, aby se této trase vyhnuli,“ sdělil z okénka svého kamionu řidič Jiří Sváček. Masa vozidel se pohybovala jen sporadicky. Někteří řidiči při nulové viditelnosti riskovali a otáčeli svá vozidla zpět na Pelhřimov.

Nepřipravení cestáři i řidiči

„Tam vůbec nejezděte. Tam je to zapadané, nikam se nedostanete. Musel jsem nasadit řetězy, abych odsud vyjel,“ křičel jeden z řidičů na své kolegy, kteří z netrpělivosti odbočovali na vedlejší silnice vedoucí do přilehlých vesnic.

Na necelou hodinu uvízl na trase mezi Pelhřimovem a Košeticemi i redaktor Deníku Michal Vítů. „Silnice není vůbec ošetřená. Je tady dlouhá kolona,“ hlásil do telefonu Vítů. Z úst řidičů se ozývalo tisíce nejrůznějších nadávek na cestáře. Ti se však hájí. Technika na tak brzký příchod zimy nebyla připravená a vozové parky jsou poloviční. „Na většině vozů je nasazená sekací a metací technika. Vše se musí přestavět. To není jednoduché. Některá zařízení mají poruchy. Opravujeme do pozdních nočních hodin,“ sdělil Stefan Nedělčev z pelhřimovské pobočky Správy a údržby silnic. Jak Nedělčev dodal, kvůli nízkému počtu vozidel ošetřují cestáři hlavně tahy prvních tříd. Nepřipravení byli i samotní řidiči. Většina z nich totiž jezdí stále na letních pneumatikách. „Kdo by to byl řekl, že v polovině října začne takhle sněžit. To není normální,“ uvedl řidič Martin Šebela.

Pneuservisy na Pelhřimovsku nestíhají přezouvat. Před vraty dílen stojí fronty na výměnu pneumatik. „Od rána se naši pracovníci nezastavili,“ sdělila Pavla Kostková z pneuservisu v Kamenici nad Lipou.

Na říjen nebývalé přívaly sněhu zaskočily takřka každého. Ještě minulý týden se na Masarykově náměstí v Pelhřimově promenádovali lidé v šortkách, sukních a lehkých svrškách. Uplynulo několik dní a chodci oprášili zimní kabáty a bundy.

„Vůbec tomu nerozumím. Je to až moc velký skok. Jsem z toho úplně otrávený,“ svěřil se Jakub Smrčka. Sněhové vločky jako trakaře jsou v tomto období překvapením i pro samotné meteorology. V košetické observatoři tolik sněhu nepamatují. „Přes noc napadlo sedm centimetrů sněhu. Už teď víme, že tento údaj bude rekordní. A bude stále sněžit. Kolem tohoto období napadl sníh zatím jen čtyřikrát a to byly jen krátké epizody. Hned poté se oteplilo,“ informoval meteorolog košetické observatoře Milan Váňa.

Podle údajů košetické observatoře začalo nejčasněji sněžit v roce 1994 a to desátého října. Následně pak v roce 1997 a 2002. Pokrývka však měla nejvíce tři centimetry a nevydržela do druhého dne. Nyní by se měl sníh udržet přes celý víkend. Počátkem týdne by se mělo začít oteplovat.