Zatímco na Vysočině je nejvyšší dluh na úrovni 6,1 milionu korun, na Pelhřimovsku je „pouze“ o sto tisíc nižší. Tento dluh byl vyměřen humpoleckému živnostníkovi Antonínu Vítovi, který disponoval stavební firmou. Toho však v živnostenském ani obchodním rejstříku již nenajdeme.

Peněz se pojišťovna stejně nedočká

„Na Pelhřimovsku jsou celkem tři živnostníci, u kterých přesáhl dluh milion korun. Antonín Vítů živnostenský list měl, ale v současné době mu už neplatí,“ sdělil vedoucí pracovník Jaroslav Vítků z pelhřimovské pobočky VZP.

Pomyslná druhá příčka v žebříčku neplatičů patří Karlu Tržilovi z Kamenice nad Lipou, který dluží pojišťovně přes dva miliony korun. Třetím do party je Jan Šimek z Pelhřimova, který má u pojišťovny vroubek v podobě 1 709 181 korun.

„Na Jana Šimka byl uvalen konkurz kvůli jeho dluhu. Splacení většiny se ale stejně nedočkáme, a to nejen u něj,“ dodal Vítků. Ve veřejně přístupném internetovém seznamu jejích dlužníků jsou ale i firmy, které podnikají.

O neplacení pojištění nechtějí vůbec slyšet majitelé velkých firem, kteří jsou na Pelhřimovsku v tomto směru pořádní a poctivě jej platí. „Firmy si nemohou dovolit za své zaměstnance neplatit zdravotní pojištění zejména pro celou řadu kontrol, které na ně čekají. Pojišťovna by na ně přišla velmi rychle,“ řekl pelhřimovský daňový poradce Jan Brambůrek. Pojišťovny mají možnost řešit celý případ přes policii. Tuto cestu však volí v malé míře.

„Trestní stíhání zahájíme pouze tehdy, pokud nás o to pojišťovna sama požádá,“ sdělila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.
Menší firmy jsou mnohem více ohrozitelné než ty velké, a to kvůli propadu hospodářství. Živnostníci z Pelhřimovska, které jsme oslovili, často upozorňovali na to, že při nesplácení dluhu na zdravotním pojištění naskakují vysoké penále.

Na řadu může přijít i exekutor

Za každý den prodlení se připočítává navíc částka 0,05 procenta z dluhu. Když tedy dluh na pojistném dosahuje výše 50 tisíc korun, pak vzniká denní penále 25 korun. U pětimilionového dluhu to je částka 2 500 korun denně.

Na Pelhřimovsku najdeme i osoby bez zdanitelných příjmů, které mají dluh přes neuvěřitelných 300 000 korun. Ve většině případů jsou to jednotlivci ze sociálně slabých rodin a nebo sociální případy. Jednou z nich je i Dagmar Zahradníková z Humpolce.

Zdravotní pojišťovny dluhy vymáhají různými způsoby. Nakonec zachází až tak daleko, že exekutoři nechají například vydražit výrobní stroje nebo seberou celý majetkový podíl majitele. Seznamy největších dlužníků zveřejňují na internetu Všeobecná zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Jiné pojišťovny naopak považují seznam dlužníků za interní dokument.