V kategorii obracecích pluhů si vyoral bronz. V celkovém hodnocení juniorů do dvaceti let obsadil prbní příčku. Tím obhájil umístění z loňského roku.

Každý účastník dostal za úkol zorat dvacetiarové pole ve tvaru čtyřúhelníku. Petrovi Dubnovi na začátku soutěže nepřálo štěstí. „Vylosoval jsem si totiž k orbě kamenitý a nerovný pozemek. Bylo velmi obtížné pluh zahloubit a vytvořit rovnou brázdu,“ vykládal student.

Hlavní soupeř málo trénoval

„Porota ale Petrův výkon ohodnotila velmi kladně. S náročnějším terénem si poradil statečně,“ pochválil ho Pavel Hlaváček, ředitel Střední školy v Kamenici nad Lipou.

A jak se Petrovi Dubnovi jevilo letošní mistrovství ve srovnání s loňským? „Rozhodně bylo těžší než to minulé. Hlavně kvůli mému největšímu soupeři,“ připustil student. Rival se totiž neustále zlepšoval a chtěl Dubna předhodit. „To se mu ale nepovedlo, protože dostatečně netrénoval,“ vysvětlil Petr Duben.

Sám kamenický reprezentant se věnoval tréninku hlavně v září. „Snažil jsem se trénovat i o prázdninách, ale obul jsem se do toho hlavně poslední měsíc před soutěží,“ vylíčil Petr Duben.

Studentovi z Kamenice nad Lipou se podařilo kvalifikovat také na mistrovství Evropy v orbě, které se konalo opět v Zábřehu. Síly tam poměřilo čtyřiadvacet soutěžících ze třinácti zemí. Petrovi Dubnovi se v evropském klání nevedlo. V celkovém pořadí obsadil předposlední místo. „Petr měl na to, dosáhnout mnohem lepšího umístění. Ale co se dá dělat,“ mínil Dubnův trenér Jan Rukavička.

Cenná zkušenost

To si myslí i kamenický reprezentant. „Promarnil jsem šanci. Měl jsem zkrátka takový den blbec. Příště se mi snad povede lépe. Každopádně to pro mě znamenalo velkou zkušenost,“ pousmál se Petr Duben.

Ředitel školy Pavel Hlaváček je na svého žáka pyšný, i když se mu na mistrovství Evropy nedařilo. „Velký úspěch je už jen to se tam dostat. Petr je v padesátileté historii naší školy třetí žák, který na mistrovství Evropy reprezentoval. Jsme na něj jaksepatří hrdí,“ uzavřel Hlaváček.