Ti pohovoří o několika tématech týkajících se památkové péče. „Program dvoudenní konference se zaměří především na vývoj a srovnání přístupů k památkové péči v České republice i v zahraničí,“ přiblížil Lubomír Anděl, vedoucí sbírkových a mobiliárních fondů pelhřimovského Muzea Vysočiny.
„Mluvit se bude ale také o využití památek a přístupu k jejich ochraně a prezentaci,“ pokračoval Anděl. V průběhu dvou dnů se v Pelhřimově uskuteční celkem čtrnáct odborných přednášek.

Pozvání na ně přijala řada renomovaných odborníků, kteří mají k tématům památkové péče co říct.

Hosty nečeká jen řečnění za pultem

„Promluví například Jan Dolák z katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví Masarykovy univerzity v Brně,“ informoval Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea.

Pozvání do Pelhřimova přijal také generální ředitel Národního technického muzea v Praze Horymír Kubíček. „Na jedné z přednášek přiblížím postup při obnovách štítů domů, které patří do Městské památkové rezervace v Pelhřimově,“ nastínil Horymír Kubíček.

Na jeho přednášku naváže povídání o konzervativním a kreativním přístupu v péči o stavební památky. „To si vzal na starosti ředitel Národního památkového ústavu v Praze Michael Zachař,“ doplnil Ondřej Hájek.

Pořadatelé jednu z konferencí věnují i pelhřimovskému unikátnímu staletému dortu. O chemicko – technologickém průzkumu více než sto let staré cukrovinky pohovoří Marie Benešová. „Ta průzkum prováděla a také navrhla způsob konzervace, která pomůže prodloužit životnost dortu,“ vylíčil ředitel Hájek.

Přednášející ale nestráví celé dva dny pouze za řečnickým pultíkem. Chystá se pro ně i kulturní program. „Zítra vpodvečer si prohlédnou pelhřimovský pivovar. Hned poté připravujeme společenský večer a neformální diskusi v sídle Muzea Vysočiny v Pelhřimově,“ nastínil Lubomír Anděl.

Setkání jako pěkná tečka

Odborná dvoudenní konference zakončí letošní oslavy čtyřicátého výročí založení Městské památkové rezervace v Pelhřimově. „Doufáme, že se setkání povede a bude pěknou tečkou za významným jubileem,“ uzavřel ředitel pelhřimovského muzea Hájek.