Situaci ohledně výkupu nastínil Miroslav Petrášek, vedoucí Sběrných surovin v Táboře, pod které spadají pobočky na Pelhřimovsku. „Pokud bude současný trend pokračovat, je možné, že se za starý papír začne znovu platit. Záleží na tom, kolik nám dají papírny peněz,“ řekl.

Za papír by se mohlo opět platit

V budoucnu by se mohla cena papíru podle Petráška pohybovat mezi 30 až 50 haléři za kilogram. „Je to zatím pouze nepotvrzená zpráva, ale myslím si, že tomu tak v budoucnu opravdu bude,“ nastínil situaci ohledně růstu cen.

V současné době jsou ceny na Pelhřimovsku neměnné. Všechny sběrné suroviny v okrese, které spadají pod centrální pobočku v Českých Budějovicích, za papír neplatí vůbec nic. „Papír bereme, ale nikdo za něj nic nedostane. Noviny vykupujeme za třicet haléřů, kancelářský papír pak za jednu korunu za kilogram,“ uvedl zaměstnanec pelhřimovských sběrných surovin Miroslav Kříž.

Děti jsou motivovány jinak

Obdobná situace panuje i v humpolecké provozovně, kde je výkupní politika stejná. „Ceny máme nastaveny. Lidé chodí s papírem neustále a kvůli penězům to určitě nedělají. To, co dostanou, jsou drobné,“ řekl zaměstnanec Jiří Franěk.

Jak dále řekl, spíše než drobné, které zákazníci dostanou, by je měla zajímat situace ohledně uložení starého papíru. „Myslím si, že je lepší papír přinést k nám do sběrny než ho někde pohodit v lese. Lidé už se v tomhle trošku zlepšili a chodí s tím radši sem,“ řekl s úsměvem.

Ve školách se trend v podobě sběru starých novin, dá se říci, uchytil. Děti tam papír nosí, pokud tu možnost mají, a to nejen kvůli malému přilepšení do svého prasátka.

V Základní škole Krásovy domky v Pelhřimově má sběr pomoci dobročinné myšlence. Je jí podpora indického chlapce, který nutně potřebuje peníze na vzdělávání.

Za vítězství dostanou bonus

„Odměna pro žáky je spíše motivující. Za papír, který vybereme, dostane škola peníze, které použije na podporu indického chlapce,“ nastínil ředitel školy Pavel Rafaj.

Na své si však přijdou i samotné děti. Třídy mezi sebou soutěží, která nasbírá nejvíce papíru. Ta nejúspěšnější dostane vždy nějaký malý bonus. „Vítězná třída si může vybrat nějaký dárek, který zaplatí škola. V minulých letech to byl třeba výlet,“ uvedl ředitel Rafaj.

Na ostatních školách je situace jiná. Základní školy Osvobození a Komenského starý papír vůbec nevybírají, protože se jim to v současné době nevyplatí.
„V minulém roce jsme papír vybírali. Teď bychom museli platit za odvoz, a to se nám vůbec nevyplatí,“ sdělila zástupkyně ředitelky Základní školy Osvobození Marta Buchtová.