„Momentálně zde máme 16 klientů a 15ti pomáháme,“ sdělila výkonná ředitelka Centra Jana Moravcová. Jako každé centrum, tak i to pacovské řeší problémy s financemi a především se sponzory. Lada své stálé má, ale jak říká sama ředitelka Moravcová, další by uvítala.

„Spousta podnikatelů nám vlivem současné ekonomické krize krachla a proto máme možnosti značně omezené a v současné době je velmi složité vůbec přežít,“ řekla.

Rodiče klientů se pobočce brání

Centrum Lada už dlouhá léta stojí také o pobočku v Pelhřimově. Rodiče dětí se tomu ale nesmyslně brání. Samo město dalo celému projektu zelenou. Záleží pouze na rozhodnutí rodičů postižených dětí, zda Centrum vůbec chtějí.

„Už dlouhou dobu chceme otevřít v Pelhřimově stacionář, ale rodiče se tomu brání. Celá záležitost je tím tak pozastavena, a to i přes velkou snahu pelhřimovské radnice,“ řekl speciální pedagog Hynek Seidl, který se klientům v Pacově věnuje.

V současné době Centrum sídlí v malé budově. Ta se ale rozroste. Chystá se na přístavbu a ještě k tomu bude renomovaná celá zahrada. „Rádi bychom přistavěli místnosti, které budou sloužit pro naše klienty. Co se týče zahrady, tak na ní bychom rádi postavili víceúčelové hřiště, jelikož klienti pohyb velmi potřebují, řekla ředitelka Centra.

Lada postiženým nabízí téměř vše, nač si vzpomenou. Klienti jezdí na výlety, tábory a pořádají různé akce, které je baví. „Pro klienty máme připravený bohatý program, který má každý klient nastaven podle svého postižení a svých schopností,“ sdělil Hynek Seidl.

Odlehčení v Lukavci

Co všechno mají klienti v Centru k dispozici? Na to odpověděl pedagog Hynek Seidl. „Máme tady například snoezelen, což je prakticky uklidňující místnost, kde klienti odpočívají. Dále je tu například i sauna, odkryl karty pedagog, co vše stacionář nabízí. Úplně nový stacionář se staví v městysu Lukavec. Takzvaný „odlehčovací dům“, by měl pomoci v nouzi a ulehčit tím rodičů dětí. Pobyty tam by měly být dlouhé od jednoho týdne do čtrnácti dnů.