„Lidé se bojí o práci. Nemají žádné jistoty. Firmy krachují,“ sdělil regionální manažer realitní firmy Jan Fuchs. Podle některých makléřů poklesly ceny bytů o velikosti 3+1 v některých místech okresu až o šest set tisíc korun.

Dvougenerační domy mají uplatnění

„Ještě minulý rok jsme prodávali byt 3+1 za milion šest set tisíc korun. Letos se stěží prodávají za milion,“ prozradila majitelka realitní kanceláře Alena Domanská.

Dvougenerační domy strohého architektonického stylu, stavěné v dobách totalitního režimu v českých končinách, tak zřejmě neztratí na významu. Žít se v nich bude asi věčně.

Lidé, zejména pak ti mladší, na stavbu vlastního rodinného domu nebo na koupi bytu prostě nemají peníze. „Ze svého platu bychom si s manželkou byt pořídit nemohli. Natož pak třeba sám. Museli jsme si vzít hypotéku,“ sdělil Erik Gonda z Kamenice nad Lipou.

I s hypotékami je ale dnes potíž. Banky jsou o poznání opatrnější než dříve. Na půjčku dosáhnou spíše movitější lidé. „Pokud budou hypotéky dostupnější i pro finančně slabší část obyvatel, pak se budou byty prodávat lépe,“ zauvažoval jednatel realitní kanceláře Jiří Brychca.

Jakým směrem se bude ubírat vývoj cen v příštích měsících, natož letech, to si nedovolil odhadnout ani jeden z makléřů. „Myslím si, že současné ceny jsou už na dně. Níže už klesat pravděpodobně nebudou,“ mínila Domanská.

„Je to diskutabilní. Opravdu si netroufám říci, jak se bude situace vyvíjet dál,“ doplnil Jan Fuchs.

S rentabilitou obyvatelstva to ovšem ani do budoucna nevypadá vůbec růžově. Vývoj na pracovním trhu, zvláště pak na Pelhřimovsku, totiž nehraje do karet nikomu. Práce je stále méně a nezaměstnaných přibývá. „Na Pelhřimovsku je v současné době pouze sto dvacet volných míst. Je to bída,“ uvedla analytička pelhřimovského úřadu práce.

Zejména mladí lidé nemají na stavbu domu nebo koupi bytu ani pomyšlení. Jak někteří uvedli, jsou rádi, že mají své rodiče.

Vyhlídky na brzké zlepšení jsou mizivé

„Já jsem bez zaměstnání už od jara. Teď mi z úřadu práce oznámili, že na další schůzku mám přijít až v prosinci. Ráda bych se postavila na vlastní nohy, ale prostě to nejde. Hypotéku mám do roku 2029, nevím, jak tohle dopadne,“ uvedla Pavlína Kotrčová z Pelhřimovska.

Realitní kanceláře zaznamenaly pokles zájmu i o rodinné domy a stavební parcely. „Jak moc výrazně klesly ceny rodinných domů, to vám nemohu s určitostí říct, neboť každá taková realita je za jinou cenu. Pokles jsme ale zaznamenali,“ dodala Domanská.
Realitní makléři se shodli i na tom, že někteří lidé stále vyčkávají, až se ceny bytů ještě sníží.