Tamní dům seniorů se dočkal významného ocenění v rámci celostátní soutěže Domov plný života. Ta má za cíl upozornit na ty organizace, v nichž se příkladně pracuje s volným časem klientů. Porotce v záplavě příspěvků nejvíce zaujal fotoseriál ze života domova v podání Josefa Bečky, brzy dvaasedmdesátiletého důchodce z Proseče Obořiště.

„Jeho dílo vyniklo především výtečným způsobem zpracování,“ pochválil autora Alan Vápeníček za pořadatelský ostravský Dům techniky.

„Já ale nejsem žádný velký umělec. Prostě jsem si půjčil digitální aparát a fotil, co mě zrovna napadlo,“ pravil skromně Bečka, který si pro diplom a dárkový koš zajel na ostravskou geriatrickou konferenci společně s ředitelem domova Pavlem Pípalem.

Musí to mít smysl

Ten neskrýval z ocenění radost. „Pro domov je to výrazné zviditelnění. Však jsme to s panem Bečkou také ihned hezky oslavili,“ usmíval se Pípal. Zaměstnanci domova v Obořišti „vyvádí“ s klienty spoustu záživných věcí, všechno ale má své meze.

„Rozvíjíme zde převážně činnosti, na které jsou lidé zvyklí, jimž se mnohdy věnovali celý život. Takže se pečou koláče, vyšívá se, prostě to musí být něco smysluplného. Nejsme tu přece od toho, abychom si hráli jako ve školce,“ zdůraznil Pípal.

Jak podotkla sociální pracovnice Libuše Blažková, zkrátka nepřichází ani úkony příznačné pro každý domov. „Terapie, trénování paměti, taneční zábava, mše, to všechno tu máme přesně rozepsané na každý měsíc zvlášť,“ doplnila Blažková.

Zpráva o úspěchu se rychle rozkřikla i po okolních domovech. „Kolegům v Proseči Obořišti samozřejmě blahopřeji. Až se to tady trochu usadí, určitě se přihlásíme do soutěže také,“ řekl ředitel nového pelhřimovského domu seniorů Josef Scháněl.