Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podložka může malému miminku zachránit život

Pelhřimov - Nemocnice v Pelhřimově se snaží předcházet Syndromu náhlého úmrtí kojenců. Ten způsobuje náhlá zástava dechu.

26.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Příčiny syndromu se zatím nepodařilo přesně zjistit a nelze je odhalit předem. Nemocnice v Pelhřimově proto už řadu let používá speciální monitor, který kontroluje dech dítěte. „Jedná se vlastně o podložku. Ta je spojená s krabičkou, která v sobě má elektroniku,“ vysvětlil Stanislav Houštěk, primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice.

Zapůjčení domů

„Podložka se umístí do postýlky dítěte, kde funguje jako takový senzor. Tam snímá dechovou aktivitu a pohyb kojence,“ pokračoval Houštěk.

Pokud dítě normálně dýchá a hýbe se, přístroj na nic neupozorní. Jestliže pohyby nebo dech ustanou, do dvaceti sekund na to upozorní zvukový a světelný signál. Rodiče nebo nemocniční personál pak mohou dítěti přispěchat na pomoc. „Stačí jednoduchá stimulace, buď s miminkem lehce zatřást, nebo ho pohladit a ono se znovu nadechne,“ vylíčil primář Stanislav Houštěk.

Prostřednictvím nemocnice v Pelhřimově si rodiče nyní mohou monitor zapůjčit také domů. Tato možnost se u řady maminek setkala s velkým ohlasem.

„Je to výborná věc. Zapůjčení podložky mi nabídli v porodnici. Neváhala jsem a odvezla si ji na půl roku domů,“ pochvalovala si Jiřina Špinarová z Myslotína.

Po šesti měsících jela do Pelhřimova přístroj vrátit. „Když jsem ale dečku dávala zpátky sestřičce, řekla mi, že senzor nedávno jednomu chlapečkovi zachránil život. Tak jsem si podložku radši ještě nechala. Když na ní mé dítě spí, cítím se klidnější. Nikdy nevíte, co se může stát,“ vykládala Špinarová.

Pelhřimovská nemocnice spolupracuje s nadací Křižovatka, která zapůjčení monitorů umožňuje. „Naší snahou je, aby co nejvíce maminek mohlo mít tyto přístroje k dispozici nejenom v nemocnici, ale i doma,“ sdělila Ivana Bradová z nadace Křižovatka.

Vzácný výskyt

„Jsme rádi, že nám s realizací tohoto projektu pomáhá řada nemocnic a porodnic, které zápůjčky zprostředkovávají,“ dodala Bradová.
Spolupráci si pochvaluje také primář Houštěk. „Monitory jsou dobrá věc. Syndrom náhlého kojenců se sice vyskytuje jen vzácně, ale nikdy se nedá určit, jaké dítě postihne. Proto jsme rádi, že pelhřimovská nemocnice se řadí mezi ty, které dbají na prevenci,“ uzavřel Stanislav Houštěk.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců
SIDS neboli Syndrom náhlého úmrtí kojenců se vyskytuje vzácně. Může postihnout děti od narození do jednoho roku věku. Potkává i úplně zdravá miminka. Kojenec ve spánku přestane dýchat. Jedná se o jev, který se nedá dopředu předvídat a jehož podstatu se zatím nepodařilo vysvětlit.
Zdroj: www.nadacekrizovatka.cz

Autor: Nela Kyselová

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení