Deník mapoval situaci v okrese, jak to s financemi pro prvňáčky v tomto školním roce vypadalo. „Tuto možnost jsme nabízeli nově příchozím dětem. Máme velké kapacity a potřebovali jsme je naplnit, tudíž jsme je museli na něco nalákat, a finance tím určitě byly,“ řekl ředitel lukavecké základní školy Petr Musil.

Lukavec lákal žáčky nejen na velice zajímavý obnos, ale také na dobré zázemí, na mladý kolektiv kantorů nebo na malý počet dětí ve třídách, což je určitě velmi dobré pro výuku každého žáka. To pelhřimovské školy nic podobného v tomto školním roce nenabídly. Spíše si děti musely na věci doplácet ze své kapsy nebo lépe řečeno z kapsy svých rodičů.

„Pelhřimovské základky dostaly pouze tolik, kolik jim bylo přiděleno. Vše záleželo na počtu žáků, kteří k prvnímu září do dané školy nastoupili,“ uvedl vedoucí odboru školství Petr Plachý.

Záleží na zřizovateli

Ten také nastínil, jak to vypadá s financováním škol v okrese. „Co se týče finačních bonusů, veškeré financování jde úplně mimo pelhřimovský odbor školství. Vše má na starosti kraj a především zřizovatelé škol, kteří je dotují a rozhodují o jejich chodu,“ řekl.

Jak sám Plachý řekl, o tom, že lukavecká škola něco podobného organizovala, neví vůbec nic. „Tato skutečnost o lukavecké škole je pro mě úplnou novinou. Slyším to od vás vůbec poprvé, že něco podobného nabízí,“ sdělil.

Celou situaci okomentovala i jedna z nespokojených pelhřimovských maminek Jana Pilská. „Ze školy nám chodí jen stále něco platit,“ řekla rozhořčeně.
Odboru školství se nelíbí jedna věc, která je podle Plachého velmi nesystémová.

„Nejvíce nás tíží situace, kdy se nám žáci zaevidují do škol a na začátku školního roku vše mění a přestupují do jiných, tudíž vznikají neshody mezi školami, které musíme řešit,“ řekl Plachý. Stejná situace je například i na humpoleckých školách.