Je to ale i především stále častěji skloňovaný název přístroje, který dokáže pomocí elektrošoku zachránit lidský život v případě srdečního selhání. Bavili se o něm také pelhřimovští zastupitelé, kterým přistála na stole žádost tamních hokejistů o zakoupení této oživovací pomůcky.
„Bez defibrilátoru vlastně nemůžeme hrát. Nový soutěžní řád nám přímo ukládá mít toto zařízení připravené při zápasech,“ řekl za hokejový klub Josef Lukašík.

Automatický externí defibrilátor, o který se v tomto případě jedná, stojí padesát tisíc korun. Tato částka překračuje možnosti řady oddílů, ten pelhřimovský nevyjímaje.

Zastupitelé se i kvůli stále hodně čerstvé zprávě o úmrtí fotbalisty na Slánsku o užitečnosti případné investice nepřeli. „Zakoupení rozhodně doporučuji. Třeba v Americe mají defibrilátor skoro v každé budově. Přijde doba, že se to dostane i sem,“ pravil zastupitel a lékař Hynek Poul.
„U nás už to máme také,“ přihlásil se ředitel čerstvě zprovozněného pelhřimovského domu seniorů.

Mezi hlavní výhody automatické oživovací mašinky srdce patří jednoduché ovládání, které nevyžaduje žádnou zvláštní zběhlost v používání zdravotnické techniky.

Intuitivní „školení“ začíná v okamžiku rozevření kufříku. „Je to snadné. Stačí vlastně jen správně nalepit vodiče na postiženého člověka a otočit knoflíkem. A samozřejmě se nesmíte dotyčného držet. To byste dostali ránu také,“ rozesmál se Poul.

Zastupitelé pořízení defibrilátoru posvětili. Jenom s tím rozdílem, že pomůcku budou mít v případě potřeby po ruce kromě hokejistů i ostatní oddíly. „Odevzdáme přístroj správci sportovního areálu. Jednotlivé oddíly by si jej mohly zapůjčovat třeba proti podpisu,“ naznačil starosta Leopold Bambula.

Hokejisté proti svěření defibrilátoru do společných rukou nic nenamítají. „Jenom bych se přimluvil za to, aby ten kufřík byl uložený ve vrátnici zimního stadionu. Podle svazového nařízení musíme mít funkční defibrilátor přímo v hale přinejmenším pro ligová utkání dorostenců a mužů. Jinak vlastně nesmíme hrát,“ podotkl Lukašík.

Jeden stačit nemusí

Potíže mohou nastat, jakmile se podobná preventivní opatření rozšíří i mezi další sporty. Pak jediný přístroj na celé sportoviště nemusí stačit.
To ale prozatím nehrozí. Třeba na fotbalových schůzích se o ustavení povinnosti mít kromě lékárničky i defibrilátor nemluví. „Alespoň při setkání činovníků neprofesionálního fotbalu o tom nepadla ani zmínka,“ potvrdil sekretář okresního fotbalového svazu Milan Reich.
Ten jedním dechem dodal, že vzhledem k množícím se úmrtím fotbalistů na srdeční selhání u nás i v zahraničí se může názor generality českého fotbalu brzy změnit. Což platí i o zvýšení důrazu na lékařské prohlídky hráčů.

Hokejisté jsou o krok napřed. „Speciální sportovní vyšetření včetně natočení klidového EKG děláme již u mladších žáků. Přímo na soupisce týmu je kvůli povinným prohlídkám kolonka. Podepisuje ji lékař,“ vysvětlil Lukašík.

Ten závěrem přidal osobní přání, pod které se podepsali všichni oslovení. Totiž, že je dobré mít defibrilátor po ruce, a nemít důvod po něm sáhnout.

Jak to funguje?
Defibrilátor dokáže pomocí silného elektrického výboje přerušit stav, kdy srdce nemůže pracovat kvůli nekoordinovaným stahům. Kromě složitých lékařských zařízení se začínají rozmáhat kufříky, které ovládnou i laikové.