Deník zmapoval situaci restaurací a kaváren na Pelhřimovsku, které možnosti dětských koutků nabízejí a které naopak ne. „Zázemí pro nejmenší tu samozřejmě máme, ale není nijak speciálně vybaveno,“ řekla provozní Eva Kleinová z pelhřimovské restaurace Na Kolíbce.

Děti si tam mohou hrát jak v kavárně, tak i na přilehlé zahrádce, kde je pro ně připraveno několik druhů her. „Pro děti tu máme například společenské hry, pastelky, omalovánky, zkrátka vše, co mají rády,“ podotkla Kleinová.

Nejlépe z pelhřimovských kaváren si v otázce dětských koutků stojí Caffé Atelier. „S prvotním nápadem a realizací přišel majitel. Především maminkám se tato možnost velmi líbí a oceňují ji,“ pověděla zaměstnankyně Iva Matějková.

Spokojené maminky

Své dojmy z tamní kavárny sdělila i spokojená maminka Lucie Štěpánková, která ji navštěvuje společně s malou dcerkou. „Myslím si, že pro maminky je to velmi dobrá věc. Je super, že tady myslí i na děti“ řekla s úsměvem. To v humpolecké kavárně La Vita zatím žádný dětský koutek nemají, ale v nejbližší době o jeho zřízení uvažují.

„Dětský koutek dosud nemáme, jelikož jsme na něj zkrátka nenašli prostor,“ sdělil majitel kavárny Jiří Lisa.

Nutnost zázemí pro nejmenší ho ale trápí a v nejbližší době by rád nějaký malý ve své kavárně vybudoval. „Maminky na nás čím dál více naléhají, abychom nějaký koutek udělali a právě proto do budoucna chystáme nějaký malý náznak dětského koutku,“ dodal.

Na děti pamatují také v Poutním Hotelu Křemešník. Pro nejmenší návštěvníky tam mají připraveno takřka všechno pro jejich zábavu a potěšení.

Děti si neváží toho, co mají

„U nás ratolesti najdou vše, na co si vzpomenou. Spolupracujeme i s jedním dětským časopisem, který nám zdarma dodává plyšáky a různé hračky,“ podotkl spolumajitel restaurace Jaroslav Škoda.

Jediným velkým problémem, který majitele restaurace velmi trápí, jsou časté krádeže hraček. „Tento problém máme již od začátku, co dětský koutek vznikl,“ postěžoval si na závěr Jaroslav Škoda.

Martin Tkadlec