Jak uvedl starosta města Leopold Bambula, na tom pelhřimovském je situace docela vážná. „Krize se nás dotkla celkem dost. Na dnešním zasedání zastupitelstva bude hlavním bodem programu projednávání snižování výdajů, abychom na konci roku nemuseli hospodařit se schodkem,“ řekl Bambula.

V kase zeje celkem třímilionová díra

Radnice v současné době již nikoho nenabírá ani nepropouští. Prvním opatřením proti krizi bylo snížení mezd u všech zaměstanců o celá dvě procenta. „Více vám k tomu bohužel říci nemohu. Záležet bude na rozhodnutí zastupitelů,“ dodal pelhřimovský starosta.

Humpolečtí vyhlásili stop stav co do přibírání nových zaměstnanců již v době, kdy se zařadili mezi úřady takzvaného třetího typu. Na radnici pracuje šedesát lidí.

„Tabulkové stavy jsme nenaplnili už tehdy, řešíme to zvyšováním produktivity práce,“ sdělil starosta Jiří Kučera. Pokud se finanční bilance týká, kvůli nižším daňovým příjmům zeje v městském rozpočtu navzdory střízlivému plánování třímilionová díra. S ní si hodlají Humpolečtí poradit zvýšením kapitálových příjmů.

„Rozhodně nechceme dělat výrazné škrty v investičních akcích či omezovat činnost příspěvkových organizací. Byla by to cesta do pekel,“ pomyslel Kučera na vedlejší účinek v podobě zvýšení nezaměstnanosti.

To v Pacově je situace celkem stabilizovaná, jak řekl místní tajemník Václav Krejča. „Slibovaná a schválená suma peněz nám přitekla do kasy i tento rok a zatím nemusíme podstupovat nějakou velkou zeštíhlovací kůru, i když krizi samozřejmě pociťujeme,“ uvedl.

Na platy zatím sahat nemuseli

I platová situace na místním městském úřadě je zatím neměnná. „Na platy zaměstanců jsme zatím sahat nemuseli a doufáme, že do budoucna ani sahat nebudeme,“ podotkl Krejča.

Krize se dotkla také Městského úřadu v Kamenici nad Lipou. Ten v letošním roce musel snížit stavy o tři zaměstnance. „Jednalo se o lidi, kteří měli jít do důchodu, nebo vykonávali veřejně prospěšné práce,“ přiblížil tajemník kamenického úřadu Leoš Zhorný s tím, že další propouštění nehrozí. „Zaměstnancům se do budoucna nechystáme ani snižovat platy,“ doplnil ještě Zhorný.

reportéři Deníku