V té odborné si nejprve přišli pro plaketu přední světoví antropologové. Po nich stanuly na pódiu tři osobnosti humpoleckého veřejného života.

Jako první obdržel v pátek navečer humpolecké čestné občanství básník a zatvrzelý bojovník za svobodu Ivan Martin Jirous, který vystihl své rozpoložení vzpomínkou. „Hned po převratu jsem kandidoval do parlamentu za tehdejší jižní Čechy, za můj rodný Humpolec. Naše Hnutí za občanskou svobodu dostalo 0,84 procenta. Po pár měsících jsem přijel do Humpolce a potkal známého. Ten mě nejen volil, ale dokonce chodil mezi lidmi, vlastně mi dělal kampaň. Když se jich ptal, zda budou hlasovat pro Ivana Jirouse, všichni si odplivli. Život je k smíchu,“ usmál se Jirous. Ten jedním dechem dodal, že jej čestná medaile potěšila. „Ani nevíte, jak moc,“ pookřál muž, který dostál pověsti nespoutané, výrazné osobnosti i při samotném přebírání ceny.

Přiletěl na otočku

Do humpoleckého kinosálu to měl nejdále Stanislav Kotyza. Ten si přiletěl pro plaketu z dílny Milana Knoblocha speciálně až z Ameriky. „Je to velký den i proto, že toto vysoké vyznamenání dává vzpomenout na mého krajana,“ řekl Kotyza, jehož pojí s předním antropologem Alešem Hrdličkou nejenom společné čechoameričanství.

Oba prý nikdy nezapomněli, odkud pochází. „Hlavně mám obrovskou radost ze změny myšlení zdejších podnikatelů. Pochopili, že živnost je dar, o nějž je dobré se podělit s těmi, kterým nebylo přáno. Tím se podílí na zušlechťování celého národa,“ pravil Kotyza, podnikatel a donátor.

Akademický malíř Pavel Sukdolák pro změnu neskrýval překvapení. „Do Humpolce sice pravidelně jezdím, přece jenom tu ale nebydlím už řadu let. Nečekal jsem, že si na mě někdo vzpomene,“ krčil skromně rameny brzy čtyřiaosmdesátiletý Sukdolák, jehož obrazy visely v galeriích po celém světě.
Čestné medaile se předávaly v rámci antropologického kongresu v Hrdličkově rodišti zasloužilým vědcům i osobnostem města již potřetí. Špičkoví odborníci se takto setkávají pravidelně každých deset let již od roku 1969.

„Uspořádat letošní ročník bylo obzvláště složité. Antropologie nepatří mezi sponzorsky oblíbená odvětví, musíme si vystačit hlavně se členskými příspěvky. To, že k nám mohly přijet více než dvě stovky vědců ze všech koutů světa, je malý zázrak,“ sdělil prezident kongresu Pavel Bláha, který se podílel na organizaci všech dosavadních pěti ročníků.