Jeho netradiční sbírka se ve čtvrtek odpoledne nesmazatelně zapsala do české knihy rekordů. „Je to ojedinělá sbírka. Ověřovali jsme, zda ještě někdo má podobný koníček. Na nikoho takového jsme ovšem nenarazili,“ uvedl ředitel agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Myšlenku sbírat tiskoviny z celého světa panu Karáskovi vnuknul jeho kamarád. „Živím se jako novinář a kamarád mi jednoho dne, jako žurnalistovi, přivezl výtisk novin z Ghany. To mě velice zaujalo,“ řekl k počátku své záliby sběratel Karásek.

Křídový papír

Jak dále prozradil, dostat se k jednotlivým výtiskům nebylo jednoduché. Cesty k nim vedly přes korespondence na různé ambasády, cestovní kanceláře nebo i přímo k šéfredaktorům zahraničního tisku.

„Přítel mi jednou vezl výtisk z Palestiny. Na izraelských hranicích to ovšem vzbudilo podezření. Na otázku, proč si veze tisk z Palestiny, odpověděl, že je sbírá. Celníci ho pak drželi čtyři hodiny na stanici, než vše vysvětlil,“ řekl s úsměvem Karásek.

Co výtisk novin, to rarita. Například australský deník The Sidney morning Herald je tak obsáhlý, že jeho hmotnost je téměř dvě kila. Naopak noviny ze Severní Koreje jsou bez fotografií, reklam a jsou černobílé. To novináři v Kuvajtu například píší na křídový papír.

„V některých výtiscích se nám podařilo najít zmínky i o České republice. Například v jihokorejském tisku vyšla fotografie zachycující vystoupení českých umělců,“ doplnil.

Část sbírky pana Karáska je vystavena v expozici Domu dobrých dnů.