Do roku 2007 nezaplacené pohledávky činily čtyřicet tisíc korun. „Vloni dluh vzrostl o šestačtyřicet tisíc korun. A v letošním roce zatím cizinci za ošetření nezaplatili devět tisíc korun,“ přiblížil Oldřich Městka, vedoucí ekonomického odboru Nemocnice v Pelhřimově.

Pokud není cizinec pojištěný, vyžadují po něm ve zdravotnickém zařízení platbu v hotovosti. Jestliže u sebe nemá dostatek peněz, vzniká dluh, který někteří neuhradí.

Největší problém mají v pelhřimovské nemocnici podle Městka s pacienty z východní Evropy a asijských států.

Z dlužníků se peníze zpátky vymáhají jen velmi těžko. „Lékaři jsou v naléhavém případě povinni ošetřit kohokoliv. Pokud mu chybí pojištění a za léčbu nezaplatí, většinou se dluh nevrací,“ pokračoval Městka.

V hledání dlužníka policie nepomůže

V takové situaci je bezradná i policie. „Abychom mohli pátrat po někom, kdo dluží peníze za lékařské služby, muselo by na něj zdravotnické zařízení podat trestní oznámení,“ vysvětlil Roman Pittner, tiskový mluvčí cizinecké policie v Brně. A to se často nestává.

Nemocnice ani neplánuje, že by si na vymáhání dluhů najala specializovanou firmu. „Pokud by policisté nebo firma měli hledat člověka, který dluží například tři tisíce korun, vyšlo by nás to na mnohem víc peněz, než činí pohledávka,“ přiblížil Oldřich Městka.

Policisté na Pelhřimovsku pamatují i případy, kdy se cizinci v nemocnici prokázali falšovaným průkazem zdravotní pojišťovny. „Padělání legitimací zdravotní pojišťovny jsme v minulosti v okrese vyšetřovali u několika Ukrajinců a Číňanů,“ přikývl mluvčí Pittner.

Doklad o tomto pojištění podle zákona požaduje policie od každého cizince, který v České republice pobývá. „Pokud zjistíme, že někomu chybí patřičné potvrzení, čeká ho pokuta a důsledně kontrolujeme, jestli nedostatek napravil,“ popsal postup Roman Pittner. A od ledna zákon ještě přitvrdí.

Minimální částka na léčbu nestačí

K žádosti o vízum si každý cizinec i nadále bude muset sjednat pojištění u české pojišťovny, ale pouze u té, která je registrovaná u České národní banky.
Měly by tak vymizet případy, kdy si cizinec na pojistce platí jen minimální částku. Ta pak nestačí na pokrytí nákladů spojených s léčbou a hospitalizací v nemocnici.

Nad neplacením zdravotního pojištění u některých cizinců vrtí nechápavě hlavou i muž vietnamské národnosti, který si nepřál zveřejnit své jméno. Ten žije v Pelhřimově už sedm let. „Pojistku si platím pravidelně. Všechny doklady mám v pořádku a myslím, že by je tak měl mít každý,“ uzavřel Vietnamec

Dluhy cizinců
rok částka (v korunách)
2009 ..........9 tisíc
2008 ........46 tisíc
do 2007… 40 tisíc
celkem.....95 tisíc
Zdroj: Nemocnice Pelhřimov