Celkem čtyřicet milionů korun udělalo z obstarožního areálu takřka novou školu, které to sluší nejenom díky pestrobarevné fasádě. „Vypadá to hned o dost lépe než ta nudná šedivá barva. Hlavně se mi ale líbí lepší vybavení tříd, dobrá je i nová jídelna,“ shrnul prvotní poznatky osmák Jakub Vostrý.

Jak ale zdůraznil ředitel Luděk Charouzek, pustit se do tak rozsáhlé opravy školy nebylo samo sebou. „Řadu věcí jsme dělali za plného provozu. Když se zjara přidala k zateplování budov ještě generální renovace jídelny, nebylo jednoduché všechno skloubit,“ nezapíral Charouzek.

Kuchařky rošádu s řemeslníky zvládly

Ten také jedním dechem dodal, že takové podmínky, jaké nyní zavládly Na Pražské, by přál každému. „Všechny ty starosti za to určitě stály,“ usmíval se ředitel.

Nejvíce si oddechly právě kuchařky. Řemeslníci dotahovali poslední drobné úpravy díla za patnáct milionů korun v předvečer prvního školního dne. Včera kuchařky již vítaly první strávníky. „Je tu takový frmol, že jsme si ani nestačili pořádně osahat nové myčky nádobí. Ale to se srovná. Vyvařovna by se bez modernizace dlouho neobešla,“ pravila s ohledem na blížící se zpřísněné evropské normy vedoucí kuchyně Olga Kačenová. Návštěvníci reagovali na změny uvnitř jídelny uspokojivě. „Vypadá to tu lépe a vaří se pořád stejně dobře. Jinam bych pro obědy už nechodil,“ prohodil Václav Makovec, jeden z tamních dospělých strávníků.

To školáci v Želivi se dočkali pro změnu důstojného sportoviště, jaké jim mohou třeba zrovna pelhřimovské děti jen tiše závidět. Dočkali proto, že možnosti k vyřádění byly dosud v městečku mizivé.

„Je to bezvadné. Už se nebudeme muset pařit za hezkého počasí v hale nebo se trmácet někam daleko na okolní hřiště,“ pochvaloval si mladý volejbalista Daniel Tkadlec.

S proměnou umouněného škvárového plácku u tělocvičny ve víceúčelový dvorec s bezúdržbovým povrchem Želivským výrazně pomohl milion korun z projektu Oranžové hřiště Nadace ČEZ.

„Jedná se o náš stěžejní projekt. Zájem ze strany obcí a měst o tento příspěvek vzrůstá. Sportovišť je málo a peněz na ně také,“ vysvětlila Jana Štefánková z nadace, jejímž přičiněním stojí po republice bezmála 150 podobných hřišť a další rychle přibývají.

Za 140 tisíc mají zbrusu nové hřiště

Z obecní kasy stačilo přihodit zbývajících 140 tisíc. Želivští tak učinili rádi. „Když se tato možnost objevila, neváhali jsme ani okamžik,“ pohlédl místostarosta Michael Líbl na oranžovozelenou plochu, plnou dovádějících dětí.

Hřiště, které vyrostlo během pouhých čtrnácti červencových dnů, si užije nejen osazenstvo školních lavic. „Jakmile skončí vyučování, zpřístupníme plochu rekreačním sportovcům. Byla by škoda nechat tak krásné zařízení prázdné,“ mínil starosta Karel Chmel.

Jeho zástupce také upozornil, že postaráno bude i o ostrahu oploceného hřiště. „Asi pořídíme kameru. To aby někoho nelákalo tropit tam nepřístojnosti,“ dodal Líbl.