Veselo je především v okolí Horní Cerekve, odkud kvůli opravě mostu u vlakového nádraží neprojedete na Počátky již od prvních prázdninových dnů.
„Už je to dlouhé. A pro ty z nás, kteří dojíždí denně do zaměstnání, i dost nepříjemné,“ poznamenal Marek Švehla z Horní Vsi, která leží právě na uzavřené silnici. Aby se nemuseli Hornoveští na cestě do Pelhřimova trmácet přes Počátky, našli si zkratku cestičkami směrem na Hříběcí. „Tam to ale není nic moc. Auto dostává zabrat. Už aby to skončilo,“ dodal Švehla.

Život se zastavil podruhé za sebou

Totožné přání má i starosta vesnice Pavel Pilát. „Chápu, že opravit se to musí. V našem případě je to ale obzvláště nepříjemné, protože této situaci jsme vystaveni už druhé léto. Život se tu úplně zastavil, problémy má i hostinský,“ připomněl Pilát loňskou velkou proměnu cerekvického náměstí. Ta odřízla Horní Ves od světa podobným způsobem. Na oficiální zprůjezdnění úseku si počkají ještě měsíc.

Podobně to vypadá i na druhém konci okresu. Rekonstrukce mostku u červenořečického zámku přeťala hlavní dopravní tah mezi Pelhřimovem a Vlašimí. I v tomto případě na to mají cestáři čtvrt roku. Řečická starostka ale věří, že se podaří otevřít silnici dříve: „Hodně bude záležet na přízni počasí. Od dodavatele ale takový příslib máme,“ řekla Zdeňka Bečková.

Musí to vydržet

Uzavírka se totiž postarala v městečku o jedno velké provizorium. Musela se přestěhovat autobusová zastávka. Zpočátku byla zpoždění na denním pořádku. S uzavírkou se musel vypořádat i vedoucí dopravního úseku řečické firmy Cerepa.

„Což o to, kamiony se k nám dostanou po objížďkách. Nevěděli jsme ale, jak projet ke druhé provozovně na opačné straně města,“ podotkl Miroslav Hovorka. Řešením je nakonec dohoda o dočasném používání silnice, na niž za všedních okolností smí jen osobní auta. Stejné výsady využívají i družstevníci.

Motoristé snáší útrapy trpělivě. „Zdlouhavější uzavírky jsou nepříjemné, zatím si nám ale nikdo nestěžoval. Jednou se to prostě opravit musí a dělá se to právě pro řidiče. Tak je to třeba brát,“ pravil za silničáře Václav Blábolil.

dopravní uzavírky v okrese
Červená Řečice: oprava mostu, neprůjezdné do konce října
Horní Cerekev: oprava mostu, silnice na Počátky uzavřena do konce září
Horní Cerekev – Kostelec: oprava povrchu, neprůjezdné do konce září
Vyskytná – Nový Rychnov: úsek neprůjezdný do konce září
Počátky: oprava Havlíčkovy ulice, do konce října
Humpolec: most přes dálnici směr Želiv, částečná uzavírka do konce října
Cetoraz – Hořepník – Křelovice: částečná uzavírka do poloviny září