Reparáty už nejsou výsadou středních škol, ročně jich přibývá i na základních školách. Opravné zkoušky se na některých školách konají také právě dnes.

Kvůli strachu z reparátu nemohlo ke konci prázdnin spát několik pelhřimovských žáků a studentů. Své o tom může vyprávět žákyně osmé třídy Míša. Skutečnost, že musí opravovat pětku, prý ale není žádná křivda.

Doučování pomohlo

„Zasloužila jsem si ji, protože jsem se ve školním roce příliš neučila a často se mi taky stávalo, že jsem shodou okolností zrovna o hodině fyziky musela k lékaři,“ uznala Míša. Přípravu na opravky však nezanedbává.

„Chodím na doučování a snažím se opakovat i doma, ale moc mi to nejde,“ dodala patnáctiletá žákyně. „Protože se musím učit, nemohla jsem jet na tábor se svou sestrou a kamarádkami,“ litovala žákyně. Zda to s přípravou skutečně myslela vážně, se uvidí již dnes, kdy Míšu čekají opravné zkoušky.

Jak Deník zjistil, jedna pětka na vysvědčení by se ještě dala považovat za „štěstí“. Se třemi pětkami totiž už žák opravky dělat nemůže. „Navíc platí, že může propadnout pouze jednou na prvním a jednou na druhém stupni,“ objasnila pravidla učitelka Zdeňka Jelínková. Ani na Základní škole Osvobození nebyly děti podle jejích slov opravek ušetřeny.

Pocity štěstí zažívala Jana, studentka Obchodní akademie Pelhřimov, když se dozvěděla, že reparát udělala. „Vůbec jsem to nečekala, takže jsem měla opravdu velkou radost,“ svěřila se Jana. Dvě pětky si musela opravit, aby mohla v září k maturitě. Nyní doufá, že letní dny, které strávila nad učením, se vyplatily a maturita, jež ji brzy čeká, bude úspěšná.

Na opravné zkoušce Jana nebyla ani zdaleka sama. Na obchodní akademii se konaly také dodatečné zkoušky pro neklasifikované a rozdílové zkoušky pro přestupující studenty. Všechny dopadly úspěšně. Mezi reparáty se však našly dva, které tak dobře neproběhly.

„Dvě studentky neudělaly opravné zkoušky z odborných předmětů a budou tedy ročník opakovat,“ informovala zástupkyně ředitele Hana Šimonová.

„Zkoušky jsou komisionální, takže je přítomen kromě studenta předseda, zkoušející a přísedící,“ popsala průběh Šimonová.

Ddominika Dufková