Na parkovišti před pelhřimovským Kauflandem jsme napočítali taková místa dvě. Každý řidič je pozná podle třech postaviček s kočárkem. Táta s mámou a malé dítě. Parkovací místo je zhruba o metr širší než to běžné.

„Ta šířka je taková, aby bylo rodičům umožněno například vyndat z automobilu kočárek, aniž by se museli bát, že odřou druhé auto. Zkrátka, kvůli prostoru,“ sdělil mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Jak ale uvedly některé maminky, speciální parkovací místa užívá kdekdo. „Tato parkovací místa oceňuji. Je to dobrý nápad. Několikrát jsem už ale viděla, že na místo zaparkoval s vozem jen řidič. Žádné dítě v autě nebylo,“ řekla Jiřina Špinarová.

„Ani jsem si nevšiml, že je tady něco namalovaného, navíc jsem invalida,“ vzkázal ze svého auta muž, který zrovna zajížděl na speciálně označené místo pro rodiny.

Značka pro invalidy na zadním skle jeho vozu ovšem v tomto případě nehraje roli. Zbytečné jsou stížnosti i některých maminek s malými dětmi. Na takovém parkovacím místě totiž může parkovat skutečně kdokoli.

„Policie v tomto případě nehraje roli. Místa označená Kauflandem nevymezuje žádný zákon. Navíc rodiny s malými dětmi by musely mít nějaké podobné označení jako invalidé,“ informovala mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

„Nemůžeme zaručit to, že si tam nezaparkuje někdo, kdo malé děti vůbec nemá. Roli tu hraje hlavně chování ostatních řidičů,“ řekl Michael Šperl. Kaufland nemusí tato speciální parkovací místa oznamovat ani na policii, ani na příslušný odbor dopravy.

„Hlásit musí samozřejmě povinná dopravní značení parkoviště a počet míst pro invalidy. To je vymezené zákonem,“ sdělil pracovník odboru dopravy pelhřimovské radnice, který si nepřál být jmenován. „Nejsem kompetentní osoba k podávání informací,“ vysvětloval s tím, že vedoucí pracovníci mají dovolenou.

Někteří oslovení zákazníci považovali místa za zbytečná. „Těžko na zaparkovaném voze poznáte, zda veze malinké děti. Ať si Kaufland najme hlídače,“ řekl s úsměvem oslovený Karel Sivok.