Nyní Jakubovi a jeho dvěma spiklencům tiše děkují chodci, kteří dennodenně procházejí jediným pelhřimovským podchodem pod rušnou Nádražní ulicí.

Kluci totiž za necelý týden proměnili jinak páchnoucí ponuré místo ve výstavní galerii plnou barev. „Kluci zhruba před rokem spáchali neúmyslný trestný čin, který spadá do nižší úrovně. Navštěvovali naše kurzy, které jsou podporovány granty Evropské unie, pro alternativní způsob práce s mládeží. Naskytla se možnost využít jejich schopností a zkrášlit jinak ponurý pelhřimovský podchod,“ sdělila Daniela Havlíčková, zakladatelka neziskové organizace Hodina H, která spolupracuje s probační a mediační službou.

Jak Havlíčková dodala, pánové přijali nabídku s nadšením. Zbývalo jen získat potřebné peníze na realizaci a posvěcení od pelhřimovské radnice a policie.

„Vzal jsem skicák a nakreslil jsem návrh, jak by mohl podchod vypadat,“ vyprávěl Jakub Brnický. Pracovníci Hodiny H pomohli mladíkům vypracovat projekt. „Podařilo se nám získat patnáctitisícovou dotaci z programu Make Conection, který je určen pro grantové řešení alternativních trestů,“ sdělila projektová manažerka Hodiny H Eva Havlíčková.

Iniciativa města byla nulová

Ta pomohla mladým sprejerům i v jednání s pelhřimovskou radnicí a s potřebným účetnictvím. Nezbývalo nic jiného než se pustit do práce.
„Nakoupili jsme čisticí prostředky, podchod vyčistili a nabílili. Pak jsme se pustili do maleb,“ popisoval počátky celého díla Jakub. Jak dále vyprávěl, s prvními malůvkami nebyli příliš spokojeni.

„Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na ty správné kontury. První malby působí hodně amatérsky,“ prohlásil sebekriticky Brnický.

Kluci na výzdobě podchodu pracovali každé dopoledne po celý týden. Podařilo se jim vyzdobit dvě nejdelší stěny. Na zbývající už nevystačily barvy. „Je to škoda. Zdi podél schodů jsou téměř prázdné. Na to bychom potřebovali ještě peníze,“ pokrčil rameny Jakub. „Další grant se nám nepodařilo získat. Je škoda, že nepřišlo s vlastní iniciativou i město. Pokud by tuto činnost finančně podpořilo, mohlo se vyměnit i osvětlení a podchod vymalovat celý,“ povzdychla si Daniela Havlíčková.

„Je samozřejmě dobře, že to mladíci vymalovali. Radnice to schvaluje. Podchod spravují technické služby. Myslím si, že příspěvek na spreje od města není třeba,“ sdělil místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda.

Je otázkou, jak dlouho dílo Jakuba a jeho dvou kamarádů v podchodu vydrží. „Nebyli jsme tu dva dny a už jsou některé malby přestříkané,“ povzdychl si Jakub.