Jak uvedla mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková, nejednalo se o drobné oděrky a škrábance, ale o závažné případy, při nichž šlo i o život.

„Měli jsme jeden případ, kdy si na kole vyjela jednačtyřicetiletá žena z Pacovska. Bohužel se nevrátila domů. Po ženě bylo vyhlášeno pátrání a nakonec byla nalezena i s kolem druhý den těžce zraněna u Hrádku na Pacovsku,“ uvedla jednu z nehod Hana Kotková.

Špatná výbava

Zda ženu srazil nepozorný řidič, to se nepodařilo zjistit. V mnoha případech si mohou za svá zranění cyklisté sami. Příčinou mohou být i špatně seřízené brzdy nebo uvolněný řetěz.

„Při pádu z kola hrozí hlavně poranění hlavy. Helmy jsou sice povinné jen do věku plnoletosti, lidé by jejich používání ale neměli podceňovat,“ doplnila Kotková. Helmu na kolo mnozí vnímají spíše jako nevhodný prvek vlastního módního stylu. „Připadala bych si v ní divně,“ reagovala oslovená Jana Kardašová.

Jak ale potvrdili prodejci jízdních kol na Pelhřimovsku, toto dogma se mezi cyklisty začíná pomalu vytrácet. „Za poslední tři roky jsme zaznamenali nárůst prodeje helem na jízdní kolo. Lidé ji přestávají vnímat jako ostudu,“ řekl s úsměvem prodavač kol Pavel Pech.
Jak Pech dodal, helmy na jízdní kola za dobu své existence prošly kvalitativním vývojem.

„Procházejí přísnou atestací. Jsou nastavitelné a navíc je možný výběr z několika designových řešení,“ poznamenal. „Lidé by měli helmy určitě používat. Zvlášť teď přes léto, kdy je zvýšená doprava a hlavně chování českých řidičů je nevyzpytatelné,“ pronesl cyklista Luděk Charouzek.

Policisté varují cyklisty před jízdou po frekventovaných silnicích. Jízda po takové komunikaci může být i smrtelně nebezpečná. „Na tazích směrem na Jihlavu nebo na Jindřichův Hradec je frekventovaná kamionová doprava. Poryv větru způsobený předjíždějícím náklaďákem může cyklisty vykolejit z rovnováhy,“ varovala Kotková.

Lidé, kteří pro vyjížďku volí takovou komunikaci, by měli dbát na výrazné oblečení a na některých částech mít reflexní nášivky, nebo alespoň reflexní proužek na ruku.

Podnapilí kolaři nejsou výjimkou

„Už několikrát se mi stalo, že jsem lidi na kole přehlédl. Nebyli prostě vidět,“ řekl řidič Ondřej, který si nepřál zmiňovat své příjmení.
Mezi další nešvar cyklistů patří i alkohol. Kolařů, kteří se zranili z důvodů své podnapilosti, zaznamenali ve statistikách policisté za toto léto hned několik.

„Jsou účastníky silničního provozu, a tak jízda pod vlivem může ohrozit nejen je samotné, ale například i chodce nebo jízdu ostatních řidičů,“ řekla Kotková.

Cyklistům, kteří před jízdou požili alkohol, hrozí stejné postihy jako řidičům za volantem. Policisté apelují na cyklisty, aby jízdu na kole nepodceňovali.