Patnáct kilometrů chodí rodiče s dětmi, pětadvacet kilometrů, když děti trochu odrostou, a pro ty nejodvážnější pionýrská skupina Svidník v posledních letech připravila i čtyřicítku.

„Tmu venku ani nevidíte, protože máte zavázané oči. Slyšíte jen svoje kamarády, kteří mají zatím spoustu smyslu pro humor. Snažíte se počítat odbočky vpravo, odbočky vlevo, ale po pár minutách to stejně vzdáte. A teď to přijde. Vyženou vás z vyhřátého auta do chladné podzimní noci. Na cestu vám dají jen papír s úkoly, které musíte splnit. Poraďte si, jak chcete.

Jedna skupinka zkouší jít na východ, druhá na západ. Snad brzy narazí na vesnici či město, aby zjistili, kde vlastně jsou. Pak zbývá co nejrychleji obejít místa se zadanými úkoly a vrátit se zpět do výchozího bodu. Ale pospěšte si, noc je krátká!“

Tak nějak by asi popsal noční pochod David Jonáš – jeden z odvážlivců, který má za sebou čtyřicítku. „Ze čtyřiceti kilometrů bylo díky kamarádově navigování aspoň padesát, ale jinak se přesun vydařil,“ vzpomínal David. Do cíle se prý nejvíc těšil na pivo, gulášek a nové boty.
A díky komu mají všichni nadšenci možnost této noční procházky? Klábosila vymyslel Radek Hůlka, který bude letos už po sedmnácté jeho hlavním organizátorem. „Další ročník Klábosilova nočního přesunu se koná druhého října,“ upřesnil.

Pionýrská skupina Svidník se neangažuje jen v nočních pochodech. „Pro děti z okolí Černovic pořádáme prvních čtrnáct dní v červenci letní tábory, v zimě zase mohou vyrazit na Silvestrovský výstup na Svidník,“ vyjmenovala aktivity skupinová vedoucí Kamila Pařízková. V nejbližší době se v černovické sokolovně chystá loučení s prázdninami plné her a soutěží. Symbolicky zamávají děti prázdninám pátého září.

Do činnosti Svidníku spadá i vedení oddílů. Je to dramatický kroužek Kobyly, sportovní oddíl Ringo, Rybáři, jejichž zaměření není třeba blíž popisovat, a spíše pro menší děti jsou určeny Žirafy. „Nově otevíráme Kobylky, odnož Kobyl, zabývající se také divadlem,“ sdělila Pařízková.

Dominika Dufková