Poukazovali hlavně na to, že chůze do centra města pro ně znamená minimálně riziko vážného úrazu. „Je dobře, že se konečně začalo něco dít. Na tento problém jsme upozorňovali už v roce 2006, kdy jsme sepsali petici,“ uvedl před časem jeden z tamních obyvatel Pavel Stuchlík.

Radnice hledá zájemce o parcelu

Po třech letech byla jejich snaha odměněna. „V nejkritičtějším místě se vybudovalo přibližně sto padesát metrů nového chodníku, který navázal na ten stávající. Stavbě musely částečně ustoupit zahrádky. Ty zasahovaly až na okraj silnice,“ popsal pacovský starosta Lukáš Vlček.
Celé místo se tak o něco rozšířilo a chodci už nebudou muset uskakovat před projíždějícími auty.

Město na stavbu chodníku uvolnilo z rozpočtu jeden milion a sedm set tisíc korun. „Je to poměrně vysoká částka. Celou stavbu prodražily přeložky sítí, které bylo potřeba na místě udělat,“ doplnil Vlček.

Nový chodník ale přesto nevyřešil problém v celé ulici. Končí totiž v místě, kde dalšímu prodloužení brání staré domy. Ty zasahují až do silnice, a na místo pro pěší už tam nezbývá žádné místo. Tyto stavby už jsou ve vlastnictví města. To ale s nimi nemá žádné plány. Radní je proto nabídnou k prodeji za symbolickou částku. Podmínkou ovšem je, aby se případný vlastník řídil novým projektem.

Dopravní přeložka nebude, chybí peníze

„V novém plánu by místo sloužilo jako stavební parcela. Celá stavba by se ale musela posunout od silnice. Součástí totiž musí být místo právě na nový chodník,“ vysvětlil Vlček.

Investor se však ještě nenašel. To i přesto, že město je v jednání o ceně za danou lokalitu velmi vstřícné. „Je to otevřené jednání. Pokud by se našel zájemce, jsme ochotni jít s cenou na úplné minimum,“ přislíbil starosta.

Od další varianty na vyřešení složité dopravní situace v Pošenské ulici radní upustili. Vybudování navrhované dopravní přeložky, která by odvedla provoz, ztroskotalo na výkupu pozemků, a především na ceně stavby. „V současné době je to nereálné,“ dodal Vlček.