Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolupráce mezi městy se týká hlavně kulturní oblasti

Pelhřimovsko - O tom, že má Pelhřimov partnerská města v zahraničí, možná ne každý jeho obyvatel ví. Město však rozvíjí spolupráci hned se třemi.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vilém Doležal

S jedním na Slovensku, další spřátelené město je v Nizozemí a také jedno v Rakousku.

Jak uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula, v případě rakouského Sankt Valentinu přerostlo dlouholeté partnerství volejbalistů po Sametové revoluci v partnerskou smlouvu obou měst. „Vídáme se už téměř čtyřicet let,“ pokýval hlavou starosta Bambula.

Podobně tomu bylo i se slovenským Dolným Kubínem, jejichž okresní národní výbor spolupracoval s tím pelhřimovským.

Třetím partnerským městem je nizozemský Waddinxveen. „Partnerství využívají zdejší školy a sportovci. Spolupráce má však dnes nejen kulturní charakter. I podnikatelé si vzájemně poskytují obchodní pomoc,“ popsal starosta.

Zanedlouho se chystá setkání partnerských měst. „Šestého října se uskuteční slavnostní zasedání, kde budou znovu obnoveny partnerské smlouvy,“ informoval dále Bambula.

Nadšení obyvatelů

Dobrou zkušenost s projektem mají také v Počátkách. Spolupráce s partnerským městem ve Švýcarsku je velmi aktivní, což Eva Ficková ze Spolku pro partnerskou spolupráci přičítá hlavně nadšení několika obyvatelů na obou stranách.

„V současné době spočívá spolupráce především ve vzájemném kulturním poznávání, vše ale začalo jako snaha ze strany měst Bernského kantonu pomoci po převratu jihočeskému kraji v jeho rozvoji,“ vysvětluje Ficková.

Čechy možná úplně nesplnily představy Švýcarů o zdejší zaostalosti, ale finanční pomoc určitě ocenila i jiná města než jenom Počátky. Ty mají díky partnerskému městu Konolfingen mimo jiné nové sportovní hřiště.

Výměnné pobyty

K tomu, aby v budoucnu neznemožnila styky jazyková bariéra, přispívají i výměnné pobyty. Žáci základní školy jezdí na výměny do švýcarského Konolfingenu, Počátky zase hostí děti ze Švýcarska.

Aktivity se každý rok mění. Loni Švýcarsko navštívili počátečtí řemeslníci, kteří tam představili například českou keramiku, kovářství nebo dřevořezbářství. Do zahraničí se podívali i počátečtí fotbalisté či divadelní spolek a v počáteckém kostele zase na oplátku zazpívali švýcarští jódleři.

Zástupci Konolfingenu jezdí na pravidelně pořádaný Den přírody a připraví si při té příležitosti pro návštěvníky nějakou soutěž. „Letos s sebou přivezli maketu krávy, kterou si mohli zájemci zkusit podojit. Kdo nadojil nejvíce, získal cenu v podobě výborného švýcarského sýra,“ vzpomíná na lahůdku Martina Dufková, která při soutěži měřila čas a jež má shodou okolností jednoho z výherců doma.

Loni, kdy zástupci partnerského města na akci prezentovali ekologický ohřev vody, měla jejich soutěž spíše sportovního ducha. Šlapalo se na rotopedu, a kdo ujel nejvíc, odnesl si jako odměnu švýcarský nůž.

Styky mezi městy se už dávno neuskutečňují jen na oficiální úrovni. „Spousta místních navázala s obyvateli Konolfingenu přátelství a navštěvují se i soukromě,“ prozradila Dufková.

Kromě Švýcarska mají Počátky partnerské město i na Slovensku. Je jím Lokca ležící v Žilinském kraji. Rovněž spolupráce s tímto městem se v posledních letech rozvinula, a to zejména ve sportovní sféře – fotbale či volejbale. Přátelství mezi sebou navázali i hasičské sbory a zástupci měst.

Dominika Dufková

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení