Ten se odbahnil a na jeho břehu tehdy vyrostla loděnice se sprchami a občerstvením. Opravil se dřevěný ochoz se skokanským můstkem a na stráni vyrostla skluzavka. Areál je už ale několik let bez využití a radnice pro letošní sezonu nenajala ani správce.

„Neměli jsme k tomu důvod. Na plovárnu nikdo nechodí,“ sdělil starosta Žirovnice František Plešák. Jak ale uvedli dotázání Žirovničtí, v rybníku je špatná kvalita vody a o areál není dostatečně postaráno.

„Kdyby se ta voda před létem vyčistila, chodili bychom tam,“ poznamenala Marta Nečasová ze Žirovnice. Stejně tak reagoval i Antonín Klomfar. „Je to nesmírná škoda, že je ten areál nevyužitý,“ dodal.

Zklamaní turisté

Žirovničtí se raději chodí svlažit k tamnímu kempu Panistávka. To je ale trnem v oku ubytovaným kempařům. „Panistávka je malá, a když rybník začnou využívat i Žirovničtí, turisté si nemají kde na pláži lehnout,“ sdělil správce kempu Panistávka Jiří Míčanský. Plovárna Budín představuje turistické lákadlo, na které odkazuje i přilehlá chatová osada.

Turisté jsou ale po přijezdu na plovárnu většinou zklamaní. „Trochu nás to mrzí. Na fotkách vypadala plovárna lákavě. Voda je nekvalitní, a hlavně si tu nemůžeme půjčit ani loď na projížďku,“ sdělili manželé Sinkovi z Moravských Budějovic, kteří se do Žirovnice přijeli rekreovat.

„Do vody se pár let po rekonstrukci sypala modrá skalice, aby se voda na čas zbavila sinic. To už se ale nedělá,“ uvedl tajemník Žirovnice František Pokorný. Jak uvedl starosta města, účinnost skalice byla dočasná a nyní se do vody nesype kvůli osádce ryb.

„Budín mají v pronájmu rybáři. Rybník je určen i pro sportovní rybolov,“ dodal František Plešák. Skalice by ale neměla rybám ublížit. To potvrdil i předseda tamní organizace rybářů Jaroslav Caiz.

„Skalici sypeme i do některých chovných rybníků. Rybám to neublíží,“ vysvětlil Caiz.

Co bude s plovárnou dál? Takovou otázku si zvlášť teď v horkých letních dnech pokládá většina Žirovnických. Jak uvedl starosta František Plešák, Budín v současné době nepatří mezi priority radnice.

„Máme před sebou rozsáhlé investice v podobě rekonstrukce fotbalového hřiště, opravy zámku a hlavně rekonstrukce čističky odpadních vod. Ta je teď nejdůležitější. Budoucnost plovárny Budín jsme zatím neprojednávali,“ vysvětlil Plešák.

„Myslím si, že větší péče a starost o rozvoj cestovního ruchu nevyžaduje velké investice. Můj názor je ten, že to jde vzít i za jiný konec,“ uvažoval František Štěpnička ze Žirovnice.

Podobně reagoval i Jiří Míčanský. „Kempaři se mě často ptají, kam můžou v Žirovnici k vodě. Posílat je na Budín v současné době nemá smysl. Je to samozřejmě škoda,“ poznamenal.