„Zbývá nám sklidit poslední čtvrtinu úrody. Pokud vydrží slunečné počasí, máme za čtyři dny sklizeno,“ sdělil Vlastimil Vrbík, předseda litkovického Zeosu, kde obhospodařují na šest set hektarů polí osetých obilovinami.

Kvapíka mají i v košetickém Agropodniku, kde kombajny vyjíždějí na dvanáct set hektarů osetých ploch.

„Včera jsme nevyjeli vůbec. Spadlo tady deset milimetrů srážek. Jinak jezdíme celý den. Od devíti ráno, a někdy až do třiadvacáté hodiny,“ řekl předseda Agropodniku Košetice Zdeněk Dufek.

Kvalita obilí je průměrná

Jediným spojencem zemědělců je teď počasí. Slunce dozlatova vybarvuje zbývající lány obilí. To podle sedláků ovšem nemá takovou kvalitu jako v uplynulých sezonách.

„Některé sklizené obiloviny nesplňují potravinářské normy, a výnosy jsou nízké. Ty velmi pravděpodobně neprodáme,“ povzdychl si předseda Čestmír Emr ze žirovnické Agrozy.

To potvrdil i Zdeněk Dufek. V Košeticích se totiž letos nevyvedla úroda sladovnického ječmene a potravinářské pšenice. „Sladovnický ječmen letos neudáme. Pšenici zřejmě zkrmíme,“ doplnil Dufek. To v počáteckém Agrodružstvu si pochvalují nadprůměrnou úrodu žita. „Žito letos splňuje potravinářské normy na výbornou. Ostatní sklizeň je průměrná,“ informoval předseda Agrodružstva Oldřich Jelínek. Většina zemědělců v okrese vyčkává s prodejem sklizeného obilí. Důvodem jsou enormně nízké ceny výkupů.

„Musíme počkat, až se uklidní trh. Ceny zdaleka nepokrývají vynaložené náklady,“ řekl Zdeněk Dufek. „Cena je závislá na nabídce a poptávce v celé Evropě. V současné době se čeká, až sklidí celý kontinent. Pak bude možné sledovat, jak se ceny vyvinou dál. Teď je to těžké odhadnout,“ sdělil manažer rostlinné produkce ZZN v Pelhřimově Josef Kott.