Obyvatelům obou vesnic pod okny denně projede tisícovka vozidel různých velikostí a hlučnosti. Je tu ale jeden rozdíl. Jen v jedné z nich lze bezpečně přejít vozovku po přechodu pro chodce, a to v Pravíkově.

Myslotín o jediný přechod přišel ještě před začátkem letošních letních prázdnin.

O zrušeném přechodu už Deník informoval. Rozhodnutí kraje Vysočina, pod který komunikace procházející obcí spadá, se setkal u Myslotínských s nepochopením.

Kde je rozdíl?

„Bojíme se o bezpečnost svých dětí. Dříve, když šly za kamarády, tak jsme věděly, že bezpečně přejdou. Teď už je samotné pustit nemůžeme. Navíc bezpečně nepřejdou ani ke školnímu autobusu,“ shodují se maminky myslotínských dětí.

Důvodem pro zrušení přechodu bylo místní šetření policie. „Revize prokázala, že tamní přechod není bezpečný,“ tlumočila tehdy rozhodnutí krajského úřadu jeho mluvčí Jitka Svatošová. Obyvatelé Myslotína teď marně hledají, oč je ten pravíkovský přechod bezpečnější.

„Nevím, kolik dětí žije v Pravíkově, ale u nás máme téměř třicet dětí do věku patnácti let. Přesto se u nás přechod zrušil mrknutím oka,“ rozčilovala se Jiřina Špinarová z Myslotína.

To přechod v Pravíkově se dokonce nedávno opravoval a je lépe viditelný. Podle výsledků revize je totiž přehlednější a je na něj lepší výhled než na ten myslotínský.

Podle mluvčí pelhřimovské policie Hany Kotkové je norem pro rozhodování více. „Některé přechody byly příliš široké, jiné špatně osvětlené nebo označené. Pokud je přechod pro chodce špatně udělaný, je skutečně lepší, když se zruší,“ doplnila Hana Kotková.