Práce provádí firma Strabag a financovány jsou krajem Vysočina, přičemž byly kraji uděleny dotace od Evropské unie. Samy si Počátky hradí rekonstrukci chodníků.

Komplikace zmizí začátkem listopadu

Uzavírka trvá od desátého srpna. Průjezdné budou silnice znovu od začátku listopadu,“ sdělila vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Pelhřimov Lenka Mikolášková, ale podle slov stavbyvedoucího Zdeňka Šimečka potrvá samotná stavba déle.

Zcela uzavřen je úsek Havlíčkovy ulice od křižovatky s ulicí Žirovnická ke křižovatce s ulicemi Pešínova a Rudé armády, dále úsek místní komunikace vedoucí ke Štítného náměstí a Březinova ulice. Problém může být dostat se na Mariánské a Riegrovo náměstí.
Pro řidiče, kterým uzavírky znemožnily průjezd přes Počátky, vede objížďka přes obce Stojčín, Prostý, Panské Dubenky a dále přes Horní Vilímeč do Počátek a zpět.

Obyvatele Počátek by uzavírky překvapit neměly. „Informovali jsme občany, kterých se rekonstrukce může dotknout, místním rozhlasem a mimoto byly vytištěny letáčky. Ty popisovaly situaci, jaká měla podle plánu nastat,“ řekl Šimeček. Podle názoru obyvatelky Počátek Lenky Filsochové uzavírky život komplikovat mohou hlavně těm, co bydlí přímo v opravovaných ulicích.

„Jako největší problém vidím asi to, že stavba potrvá velmi dlouho. Na druhou stranu bychom ale měli být vděční, že se ve městě něco vylepší,“ přiblížila atmosféru v Počátkách Filsochová. „Stav silnic byl zřejmě nevyhovující,“ dodal stavbyvedoucí k důvodům pro zahájení přestavby.

Město Počátky s rekonstrukcí nemá mnoho společného. „Opravy se uskutečňují z popudu kraje, protože jsou to jejich silnice,“ vyjádřil se k věci referent stavebního odboru Městského úřadu v Počátkách David Brýna.

Na asfalt nesahat

Jak Šimeček dále uvedl, kromě nové konstrukce vozovky a chodníků má Strabag na starosti vybudování nových parkovacích míst před nemocnicí v Havlíčkově ulici a zrušení staré kanalizace v části téže ulice. Přepojování do nové kanalizace provedou technické služby.

Zda se budou vyměňovat inženýrské sítě pod vozovkami, to se uvidí až po jejich odkrytí. Vzhledem k tomu, že silnice získají nový asfaltový povrch, počítá se s tím, že do nich pak několik let město společně s krajem nedovolí zasáhnout.

Dominika Dufková