Dnes je Kozimberk, jak byla tato čtvrť pojmenována, součástí města, ale v rámci zachování tradice se tu každoročně koná Kozimberské posvícení.

V zahrádce restaurace na Maštálkách začíná slavnost už dnes. „Kolem devatenácté hodiny se sejdeme na tvrzi, jak se restauraci říká. Současný kozimberský starosta jmenuje kozimberskou policii a ta bude dohlížet na pořádek a dodržování pitného režimu,“ popisuje průběh událostí jeden z pořadatelů František Lendr. Starosta dále představí kandidáty, z nichž si návštěvníci mají vybrat jeho nástupce. Zbytek večera je věnován taneční zábavě.

Sobotní odpoledne patří fotbalovému utkání mezi kozimberským mužstvem a „amazonkami“ z Lukavce, přičemž jsou pro dětské diváky připraveny zajímavé soutěže. Večer je zakončen jak jinak než taneční zábavou. Vrcholem posvícení je nedělní průvod. V kočáře se sveze starosta se svými potenciálními nástupci. Po cestě od Maštálek k radnici je budou následovat mažoretky nebo také orientální tanečnice.

Na radnici se kozimberský starosta pozdraví se starostou Pacova a poté se průvod vypraví zpět. Nyní vystoupí hosté, možná se objeví i kouzelník a konečně proběhne volba starosty.

„Stane se jím ten, jehož volebních hlasů se prodá nejvíc,“ vysvětluje pořadatel. Nový starosta bude pečovat o blaho občanů Kozimberka a jeho povinností bude i každý večer zamknout hospodu.

Účast na posvícení už prý není to, co bývala. „Pamatuju, že se nás do tvrze vešlo i šest stovek. Teď jsme rádi za dvě stě,“ vzpomíná na zlaté časy Lendr.

Dominika Dufková