Tento pozoruhodný listnáč se může stát i letošním Stromem roku 2009. Hned po obhlídce symbolu, po kterém dostalo město jméno, vedou kroky návštěvníků na zámek. Ten slouží jako depozitář Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Muzeum vnímané všemi pěti smysly

Zájemci mají možnost spatřit chronologicky seřazenou expozici nábytku devatenáctého a dvacátého století. V zámku sídlí i kamenické městské muzeum. Návštěvníci v něm kromě sezonních výstav mohou zhlédnout i několik stálých expozic. „Lidé mohou navštívit Zrak, první z cyklu výstav Muzea pro všechny smysly,“ lákal turisty Petr Pech, vedoucí Městského muzea v Kamenici nad Lipou.

„Příští rok v dubnu plánujeme otevřít expozice také pro zbylé čtyři smysly,“ pokračoval Pech. Na zámku si přijdou na své také všichni, kteří si ještě nezapomněli hrát. „Ve sklepení se návštěvníci mohou pokochat řadou hraček z přírodního materiálu,“ dodal vedoucí muzea.

Právě hračkami ožívá zámek pravidelně v červenci, kdy Kamenice nad Lipou patří festivalu Hračkobraní. Letos se uskutečnil už čtvrtý ročník.
„Návštěvnost nám každým rokem stoupá. Na poslední Hračkobraní přijelo přes tři tisíce lidí,“ libovala si vedoucí kulturních zařízení města Alena Kůrková. Všichni, kdo na festival přijeli, rozhodně nelitovali, program byl opravdu bohatý. Malé i velké diváky potěšila divadelní představení, hračkářský trh a různé tvůrčí dílny.

Naučná stezka v lůně přírody

Ze zámku se výletníci vydávají na náměstí Československé armády, které lemují historické domy. „Turisté se často zastavují u rodného domu významného hudebního skladatele Vítězslava Nováka,“ uporoznila Alena Kůrková.

Ve středu náměstí mohou posedět na lavičce v parčíku vedle zurčící kašny. Komu kousek přírody uprostřed města nestačí, může se projít naučnou stezkou Vítězslava Nováka. Ta vede lesoparkem Hamerky až k pile Johanka.

Milovníci železnice zase nevynechají kamenické vlakové nádraží. Malebná stanice úzkokolejky letos podruhé obhájila titul druhého nejkrásnějšího vlakového nádraží v České republice.

„Toto ocenění nás velmi těší. Myslím, že právě úspěch vlakovové stanice do města přiláká řadu turistů,“ mínil starosta Ivan Pfaur.
Právě vlakem na výlet do Kamenice nad Lipou přijela i Andrea Vesecká ze Vsetína. „Jsme na dovolené s rodinou v Jindřichově Hradci a objevujeme pěkná města v okolí,“ vysvětlila Vesecká, když vystoupila z vagonu.

„O tom, že tady mají jedno z nejhezčích nádraží, jsem už slyšela. A na první pohled myslím, že si tento titul zaslouží,“ rozhlédla se kolem znalecky turistka.

A kam se půjde s rodinou podívat? „V Kamenici nad Lipou jsme letos úplně poprvé. Moc to tady neznáme. Začneme nejspíš prohlídkou zámku a lípy. O nich jsem si přečetla na internetu. A pak se uvidí,“ uzavřela s úsměvem Andrea Vesecká.

Kamenický hřbitov ocenil také Petr Bezruč

Do Kamenice všichni turisté míří za prastarou lípou. Málokoho ale napadne zajít se podívat na hřbitov. Ten kamenický se totiž pyšní titulem jednoho z nejkrásnějších lesních hřbitovů v Evropě. Tak se o něm vyjádřil i klasik české poezie Petr Bezruč. Místo posledního odpočinku na Bradle leží na kopci a kolem dokola ho lemují majestátné stromy.

Hřbitovu dominuje kaple svaté Máří Magdaleny. Rod Geymüllerů nechal pod celou kaplí vybudovat podzemní kryptu. K jednomu z přístupů na hřbitov Bradlo vedou kamenné schody a trasu lemuje křížová cesta. Tu nechala v roce 1765 na hřbitov přemístit Marie Terezie z Golčů.
Křížová cesta původně vedla od zámeckého rybníka na kopec Melíšek. Památku tvoří celkem čtrnáct kapliček.

Ty sestávají z kamenných pilířů s obrazy malovanými na plech. V roce 1835 se kolem křížové cesty vysázela modřínová alej, která ji zdobí dodnes.

Křížová cesta se dočkala několika oprav. Naposledy v první polovině devadesátých let minulého století. Obrazy u jednotlivých zastavení tenkrát zvelebil malíř z Českých Budějovic Roman Brikcín.