A soustředění to je, jak má být. Žádná dovolená. Ačkoliv některé z účastnic nepopírají, že se do soutěžení pustily právě kvůli útěku ze všedního koloběhu.

„Po čtyřech letech na mateřské dovolené jsem už potřebovala nějaké povyražení. Když za mnou přišla kamarádka s tím, že mě přihlásí, ani jsem se moc nebránila,“ nezapírala Iveta Plemlová z Českých Budějovic.

Nic je nezaskočí

Známá „natlačila“ do soutěže také Petru Hálkovou. „Kamarádka se zúčastnila rok předtím. Říkala mi, že určitě nebudu litovat. A měla pravdu. Je to tady super,“ rozplývala se další Jihočeška.

Dámy jsou v jednom kole od snídaně až do večerky. Na jejich všestrannou přípravu dohlíží řada osobností, které účastnicím zároveň zpestřují týdenní pobyt v Resortu.

Třeba šéfdramaturg České televize Aleš Ulm je učil, jak s noblesou odpovědět na nečekanou otázku. Známá herečka Nela Boudová semifinalistkám zase nastínila základy počínání před kamerou. Přidala i několik rétorických cvičení či radu, jak zatočit s trémou.

Pojďme si zaštěkat

Účastnice její hodiny dokonce po sobě chvilku štěkaly. To proto, aby poznaly, kde mají bránici, a naučily se ji ovládat. „Právě práce s bránicí je základem vyrovnaného projevu. A abychom zjistili, kde ji máme, sáhneme si všichni na hrudník a řekneme haf,“ zavelela Boudová.

Ta měla pro myšlenku volby té nejvyzrálejší ženy slova uznání. „Líbí se mi, když o sebe ženské pečují v jakémkoliv věku, když to po dětech nezabalí. Navíc už mají osobnost, nejsou to vyjukané modelky,“ dodala herečka, která nepřijela na Počátecko vůbec poprvé. Shodou okolností kousek od Svaté Kateřiny má chalupu.

Jak vzápětí zdůraznila programová ředitelka soutěže Iva Crkalová, Pretty Woman toho má s klasickým kláním Miss společného pramálo.
„Dámy nevybíráme podle klasických modelingových kritérií, pouze se k nim přihlíží. V první řadě je to ale o vnitřní kráse, o osobnosti, smyslu pro humor, nadhledu. Tedy o vlastnostech, které žena získává teprve s věkem,“ řekla Crkalová s tím, že Pretty Woman vlastně začíná tam, kde soutěže Miss končí.

Mínila tím mimo jiné i věkovou hranici. Zatímco „missky“ bývají zřídka starší pětadvaceti let, uchazečkám o titul Pretty Woman nesmí být méně než sedmadvacet. Kateřinské soustředění nemá pouze cvičný efekt. Jeho vyvrcholením bude vyhlášení pěti semifinálových devítek plus pěti náhradnic.

Finále v televizi

Devět soutěžících si posléze vybojuje právo účasti v prosincovém pražském finále, které bude v přímém přenosu České televize moderovat Halina Pawlowská. Ta přijede do Kateřinek za svými „ovečkami“ zítra. „Paní Pawlowská je zárukou toho, že diváci se budou nejenom kochat, ale i bavit,“ dodala Crkalová.
A jak to vidí samotné semifinalistky? „Asi každá z nás ve skrytu duše doufá, že se dostane co možná nejdále. I kdyby se mi to ale nepodařilo, už jenom zkušenosti a zážitky z tohoto kempu za to stály,“ uzavřela budějovická Hálková.

soutěž Pretty Woman
– jedná se o třetí ročník celostátní ženské soutěže
– přihlásit se může jakákoliv žena, jedinou podmínkou je věk 27 až 47 let
– oproti klasické soutěži Miss je Pretty Woman jiná v tom, že se klade důraz především na vnitřní půvab, osobnost, eleganci či nadhled
– v Resortu svaté Kateřiny u Počátek pozvolna vrcholí soustředění před pěti semifinálovými koly, padesát přítomných se rozdělí na pětačtyřicet soutěžících a pětici náhradnic
– finálový večer bude koncem roku naživo přenášet Česká televize