Na tísňovou linku zavolala vychovatelka a údržbář, kterým se nepodařilo samotným oheň uhasit. Jako první dorazil sbor místních dobrovolných hasičů.

Jak zdůraznil jeden ze zaměstnanců výchovného zařízení, nebýt bleskurychlého zásahu počáteckých hasičů, mohla být škoda mnohem vyšší. „Hasiči tu byli vážně během tří minut. Kdyby od podkroví chytla střecha, byl by to pořádný tanec,“ ocenil rychlou pomoc sboru.

O chvíli později dorazila jednotka z Kamenice nad Lipou a sbor dobrovolných hasičů ze Žirovnice. „Jeden z dobrovolných hasičů byl při zásahu zraněn na ruce, naštěstí se ale nejednalo o nic vážného,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová.

S ohněm si poradili

„Do hodiny od ohlášení byl požár úplně zlikvidován a následný průzkum vyloučil rozšíření do stropních prostor,“ doplnila mluvčí Musilová. Policisté k danému případu žádné bližší informace podávat nebudou.

Podle slov ředitele Výchovného ústavu a dětského domova se školou v Počátkách Petra Hajného má svěřenkyně, která požár úmyslně založila, problémy s drogami, utíkala z domova i z dřívějšího ústavu a několikrát byla v psychiatrické léčebně.

„Klubovnu podpálila zřejmě ze vzteku. Před třemi dny, právě v den jejích sedmnáctých narozenin, byla totiž policií po několika měsících na útěku zadržena a přivezena zpět do ústavu,“ vyložil Hajný, co si myslí o dívčiných důvodech k tomuto činu.

Psychiatr Jaroslav Max Kašparů, který s dívkou dříve absolvoval několik sezení, se k případu blíže nevyjádřil. „Abych mohl něco říci k jejímu motivu, musel bych znát situaci a okolnosti, které činu předcházely. Informace o pacientce také nesmím podávat, protože jde o lékařské tajemství,“ vysvětlil.

Jak dále uvedl Hajný, klientku za její čin vyšetřuje policie. „V tuto chvíli je ve vyšetřovací vazbě. Bude obviněna a pak ihned přeložena do léčebného ústavu,“ upřesnil.

„Dívky jsou stále agresivnější a jejich jednání je nepředvídatelné. Naštěstí ale nejsou takové všechny,“ mluvil Petr Hajný o chování klientek. Ten zároveň vyjádřil i obavu, že se taková situace může opakovat, protože dívky nemají respekt ze zákonů a myslí si, že si mohou dovolit všechno. Dále podotkl, že některé chovanky po incidentu oplakaly ztrátu osobních fotek a deníků shořelých v klubovně.

Štěstí v neštěstí

Problémová děvčata, která se do zařízení dostanou, pocházejí asi z devadesáti procent z rozvedených manželství. V současnosti se ústav snaží o převýchovu dvaačtyřiceti takových.

„Třicet dívek tráví prázdniny doma, což můžeme považovat za štěstí. Za plného provozu a v noci by podobný požár byl velmi nebezpečný,“ usoudil ředitel.

Škodu způsobenou v klubovně odhadl Hajný zhruba na 80 tisíc korun, ale s dalšími nutnými opravami celého podlaží, které poškodil kouř, se částka prý může vyšplhat až na půl milionu.

Dominika Dufková