Zahrádkářský svaz v Žirovnici totiž chystá další výstavu Zahrada Vysočiny. Přípravy na její sto druhé pokračování vrcholí.

„S organizací letní výstavy jsme začali prakticky hned, co skončila ta jarní. Ale plné ruce práce máme hlavně pár dnů před začátkem,“ vyprávěl Josef Kříž, předseda základní organizace žirovnického svazu zahrádkářů.

A co taková příprava výstavy květin vlastně obnáší? „Musíme určit, kde jaká váza bude stát, opatřit cedulky se jmény květin a vystavovatelů a hlavně umístit exponáty,“ pokračoval Kříž.

Na výstavu, která potrvá od soboty do úterý, padne hned několik tisícovek řezaných květin. Podle Kříže ale žirovničtí zahrádkáři sází spíše na kvalitu než kvantitu.

Z expozice ještě putují do kostela

„Na spoustě jiných výstav dávají přednost mnohem většímu množství květin. My se snažíme, aby si lidé mohli prohlédnout co nejvíce druhů,“ vysvětlil Josef Kříž.

Žirovnická Zahrada Vysočiny tak patří k expozicím v České republice, kde se pravidelně představuje nejširší sortiment květin.
A co čeká rostliny, když doslouží výstavním účelům? „Pokud ještě vypadají pěkně, odneseme je do kostela, kde ještě chvíli mohou dělat parádu. Pokud už jsou zvadlé, musíme je bohužel vyhodit,“ sdělil předseda Kříž.

Na žirovnickém zámku své mečíky a jiřinky představí více než dvacet vystavovatelů. Celá akce získá mezinárodní nádech. Své květiny totiž kromě zahrádkářů z České republiky budou prezentovat i pěstitelé ze Slovenska. Těch o víkendu do Žirovnice přijede celkem šest.

Jedinečná událost pro všechny milovníky květin přiláká několikrát do roka do Žirovnice několik tisíc návštěvníků. O víkendu se tam chystá i Eva Jonášová z Pelhřimova.

„Nejsem žádný velký pěstitel. Mám ale vlastní zahrádku, kde mi pár kytiček pro radost roste. A do Žirovnice se jezdím pokochat a inspirovat pravidelně,“ usmála se Jonášová.

Návštěvnost zámku stoupá

Vlnu návštěvníků ze všech koutů republiky, která míří na Zahradu Vysočiny, si chválí i kastelán zámku Jakub Baloun. „Na výstavu květin do Žirovnice přijede během čtyř dnů více než dva a půl tisíce lidí. Tolik jich zámek navštíví zhruba za měsíc,“ informoval kastelán. Při takovém množství lidí najednou se musí dbát i na zvýšená bezpečnostní opatření, aby nedošlo k poničení interiéru zámku. „Návštěvníci Zahrady Vysočiny jsou vzorní, zatím se nic nestalo,“ pochválil Baloun.