Po změně protikuřáckého zákona se může majitel restaurace, hospody či kavárny rozhodnout sám, zda upřednostní kuřáky, či nekuřáky.

Ateliér bez tabáku

Využil toho i majitel pelhřimovského Ateliéru a již víc než týden se ve vnitřních prostorách kavárny nesmí kouřit. „Spousta lidí sem podle mě právě kvůli zakouřenému prostředí nechodila,“ řekla brigádnice Michaela Nováková. „Já sama takových lidí znám dost, a i mně osobně to velmi vadilo,“ dodala.

„Sám jsem kouřil, takže vím, že se kuřák u kávy bez cigarety prostě neobejde, ale je to bezohledné vůči nekuřákům. Když dokážou v restauracích nekouřit Němci nebo Italové, Češi to snad zvládnou také,“ řekl majitel Ateliéru Robert Saurwein.

Vážnější úbytek hostů kvůli zákazu zatím prý nezaznamenal. „Pár štamgastů přestalo chodit, ale nevím, jestli je to natrvalo. Navíc, dokud je teplo, sedí se hodně venku, kde zákaz neplatí,“ vysvětlil Saurwein. Před Ateliérem přibyl stoleček speciálně vyhrazený kuřákům, kteří jinak sedí uvnitř a zajdou ven jen na cigaretu. Majitel nyní očekává, že do kavárny začnou chodit lidé, kterým právě oblaka dýmu vadila.

Kuřáci do hospod chodit nepřestanou

Nekuřák v Čechách většinou předpokládá, že jeho zdraví může být v restauračních zařízeních ohroženo cigaretovým zápachem. „Kouření v hospodách je běžné, protože se slušní nekuřáci neozvou, že jim to vadí,“ myslí si Hana Neckářová.

Strach některých majitelů, že jim ubude klientů, pokud jim ve své provozovně cigaretu zakážou, je podle primáře Tomáše Drasnara z humpolecké léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění neopodstatněný. Obecně kouří třicet procent lidí, zatímco sedmdesát procent populace tvoří nekuřáci.

„Pasivní kuřák sice není ohrožen tolik jako aktivní kuřák, ale v nevětrané místnosti může mít pasivní kouření až z poloviny stejný efekt jako to aktivní,“ řekl Drasnar.

„Tím, že požádám kuřáka, aby v mé blízkosti nekouřil, mu neškodím, naopak, on škodí mně, když mému přání nevyhoví. Pokud si chci počínat svobodně, nemohu při tom přece omezovat svobodu druhého,“ doplnil Drasnar.

A jak by reagovali kupříkladu majitelé diskoték, kdyby byl zákaz kouření ve veřejných prostorách uzákoněn?

Spolumajitel diskotéky Sauna Music Bar Ondřej Kampe si myslí, že není reálné uhlídat, aby hosté nekouřili. Ani nutnost takového zákona nevidí. „Kontrolovat každého je nemožné. A nemyslím si, že by tady bylo extrémně zakouřeno, protože odvětráváme. Schvaluji zákaz kouření na zastávkách a podobně, ale do hospody cigareta podle mě patří,“ vyložil svůj názor Kampe.

V Pelhřimově se podle slov místostarosty Tomáše Dufka vyhláška upravující kouření ve veřejných prostorách nepřipravuje. „Místní úpravy nemohou jít nad rámec nového zákona, který v podstatě nic neřeší. Když kouření na veřejnosti neomezí parlament, nemá smysl, abychom to dělali my,“ vysvětlil místostarosta.

Zatím není jisté, jestli v Pelhřimově nekuřáci konečně pokoří své „nepřátele s cigaretou“. Zákaz kouření ale kromě kavárny Ateliér již platí i například v restauraci Měšťanský dům.

Na Kolíbce je pro kuřáky vyhrazena jedna místnost, ale jinde se nekouří, a oddělený prostor pro nekuřáky mají také v hotelu Gurmania ve Starém Pelhřimově.

Dominika Dufková