Diváci nezapomněli a stále filmová místa navštěvují. Není divu, vždyť hotel se kromě filmu režiséra Jiřího Menzela objevil také v seriálu Návštěvníci a celovečerním snímku Jana Svěráka Jízda.

„Kromě náměstí mohou Počátky nabídnout i městské muzeum se stálou expozicí zaměřenou na nejstarší historii města, řemesla či měšťanský život,“ líčila vedoucí Kulturních zařízení města Počátky Marie Filipová.

Rodný dům básníka Otokara Březiny

Z věže kostela svatého Jana Křtitele si lze prohlédnout náměstí jako na dlani i okolní přírodu. Důkazem, že si obyvatelé Počátek tamní přírody opravdu váží, je každoročně pořádaný Den přírody, na němž si jistě přijdou na své nejen lidé s ekologickým smýšlením.

To však nic nemění na faktu, že přesně pro ně je tato akce, která se letos uskutečnila již posedmé, určena. Jak jinak by se dala zdůvodnit možnost prohlídky eko-kotlů či aut s ekologickým pohonem a ochutnávky biozeleniny z Ekozahrady Ctiboř manželů Habermannových?
To vše bylo ke konci května v Počátkách k vidění. Díky grantu od kraje Vysočina si město mohlo dovolit pozvat zajímavé hudební hosty jako třeba Naďu Urbánkovou nebo Jardu Hypochondra.

Počátky nejsou jen symbolem krásné přírody a čistého vzduchu, ale také rodištěm básníka Otokara Březiny.

V březnu uplynulo od úmrtí tohoto autora Tajemných dálek, který se ve skutečnosti jmenoval Václav Jebavý, již osmdesát let.
Ve městě je k vidění jeho rodný dům, kde se turista dočte zajímavosti z básníkova života a prohlédne si dobové fotografie nebo ilustrace Březinových děl.

S prázdninami a turistickou sezonou kulturní a společenské dění v Počátkách rozhodně neustane.

V září opět pokračuje oblíbený cyklus přednášek a besed nazvaný Cesty za poznáním. Další povídání, tentokrát na téma Reflexní mapa se bude konat jako obvykle první čtvrtek v měsíci.

Václavské slavnosti

Poslední zářijová sobota bude patřit Václavským slavnostem. „Na tomto staročeském jarmarku máme každý rok dobově zaměřené stánky, k poslechu tradičně hraje Počátecká dechovka a možnost předvést svůj herecký talent mají také místní divadelní ochotníci,“ přiblížila Marie Filipová program veselice, při které si přijdou na své především všichni milovníci jarmarků.
Letos Václavskými slavnostmi počátecké Palackého náměstí ožije již poosmé.

Dominika Dufková