Ve výčtu slavných osobností ale jistě nikdo nezapomene zmínit i nejznámějšího humpoleckého rodáka. Hliníkovo muzeum patří k nejnavštěvovanějším místům ve městě.

„Hliník se turistům ještě neomrzel. Stále přicházejí noví lidé, ale i ti, kteří už v muzeu byli a vedou své známé. To nás pochopitelně velmi těší,“ usmála se Marcela Kubíčková, ředitelka kulturního střediska v Humpolci. Od ledna do července letošního roku zatím město navštívilo téměř devět tisíc lidí.

První prázdninový měsíc pak Humpolec zaznamenal dvojnásobnou návštěvnost oproti zbytku roku.

Věž už netáhne tolik jako loni

„O něco nižší návštěvnost jsme zaznamenali na vyhlídkové věži. Loni, kdy byla otevřena poprvé, lidé chodili více,“ dodala Kubíčková.

Naproti tomu ale stále láká Muzeum doktora Aleš Hrdličky. Letos je to i díky nové expozici loutek. Je umístěna v podzemí budovy muzea a rozčleněna do dvou částí.

První část zachycuje vznik a historii loutkového divadla v Humpolci. V druhé části je k vidění deset pohádkových scén vytvořených z šedesáti loutek, které byly muzeu zapůjčeny.

Kromě prohlídky města stojí za to i výlety do okolí. Deset kilometrů vzdálený premonstrátský klášter v Želivě byl založen už v roce 1139. V současné době nabízí možnost ubytování i atraktivních nočních prohlídek.

Přímo nad Humpolcem se tyčí zřícenina hradu Orlík, jehož počátky sahají až do čtrnáctého století. V posledních letech hrad prochází rozsáhlou sérií oprav.

K vidění jsou například hradní kuchyně, opravená chlebová pec nebo studna v podhradí. Turisté mají možnost projít se po naučné stezce Březina.
Kdo naopak touží po vodních radovánkách, ten si na Humpolecku také přijde na své. V okolí se nachází několik přehradních nádrží. Turisticky nejatraktivnější je Trnávka.

Na uměle vytvořeném kanálu řeky se také každoročně konají závody vodního slalomu kajakářů a raftů.