„Dalším úkolem je stavba termitiště. Jak bude vypadat, to záleží na vás, ale používejte jenom přírodní materiály. Hlínu, trávu, větve, zkrátka co najdete v lese,“ promlouval ke zvědavým táborníkům jeden z vedoucích předtím, než se rozprchli po lese.

Zachraňovali louku

„Letos jsme zvolili téma ze života hmyzu, protože jsme chtěli dětem trochu přiblížit tuhle skupinu živočichů. Na začátku zhlédly scénku, kdy byli vedoucí převlečení za různé broučky, které něco trápí. Děti přišly a viděly, že jim musí pomoct. Jejich úkolem tudíž je zachránit louku, na které hmyz žije,“ přiblížila letošní táborovou atmosféru Marta Kosová, která tam každoročně dělá hlavní vedoucí, a pohledem zkontrolovala děti, které si právě prohlížely prázdné sršní hnízdo.

Spolu s ní se o čtyřiadvacet malých badatelů v říši hmyzu stará osm vedoucích a dvě kuchařky. Čtrnáct dní na táborové základně u Chválkova je pro členy Mravence již tradicí, kterou zakončují sezonu a připravují se na další.

Aby se děti na táboře jaksepatří vydováděly, musí pro ně vedoucí vymyslet zajímavý program a hry. „Já jsem tu letos poprvé, ale moc se mi to líbí. Máme celotáborovou soutěž na body a za ně se dostávají plástve. Ty se pak skládají dohromady, a když se to povede, louka bude zachráněna,“ vylíčila devítiletá Tereza Bláhová z Dobré Vody u Pelhřimova.

„Tenhle rok jsme to vyřešili tak, že jsme všechny účastníky „zmenšili“ do velikosti brouků, aby jim mohli pomáhat a vžít se tak do jejich světa. Všechny hry jsou nějakým způsobem motivované různým hmyzem,“ vysvětlila Kosová a hned pokračovala: „Nejdříve jim o konkrétním druhu něco řekneme, nebo ho i popisujeme, aby ho děti poznaly. Potom v průběhu hry mohou poznávat, jak se hmyz chová, čím se živí a podobně.“

Děti mají zájem

Podle hlavní vedoucí se zapojili úplně všichni a každý se teď zajímá, co je který brouček vlastně zač. V tom byl na táboře nápomocen Karel Havel z pelhřimovského gymnázia, který přijel dětem udělat menší přednášku.

„To mě docela bavilo, protože nám řekl spoustu zajímavých a zvláštních věcí,“ přikyvoval třináctiletý Jan Razima.

Mravenec je sice kroužek zaměřený na ochranu přírody, ale letošní téma bylo spíše výjimkou. Častější jsou aktuální věci, o které mají děti zrovna zájem. Třeba jako loňský Harry Potter, kdy se tábor proměnil v čarodějnou školu.

Simona Valentová