VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padesát milionů korun schovaných pod zem se vyplatí

Jiřice - Padesát milionů korun dosud utratili Jiřičtí za výstavbu splaškové kanalizace.

29.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Vesnice se zadlužila, teprve letos splatí první z pěti etap, ukončenou na přelomu tisíciletí. Představitelé i obyvatelé Jiřic však věří, že se jim to po blížícím se zavedení tvrdých evropských podmínek vrátí.

„Já už bych neměnil. Byly s tím starosti, ale stálo to zato,“ pochvaloval si Jiří Morava, který se připojil mezi prvními.

Až k plotu mají přípojku zadarmo

Málokdo se ale nadřel při pokládce potrubí jako on. Od hlavního řádu musel prokopat k domu šedesátimetrovou strouhu. „Snažíme se lidem alespoň vyjít vstříc v tom, že přípojku si platí až od hranice vlastního pozemku, do ní to mají zdarma. Což třeba ve městech nebývá zvykem,“ podotkl starosta Svatopluk Veroněk, podle něhož se již připojilo osmadevadesát procent z celkových 241 popisných čísel.

Mezi nemnoha čekateli je Josef David. „Už bych to měl rád odbyté. Odpad se musí pravidelně vyvážet, jsou s tím jenom problémy,“ poznamenal David z domku na samém okraji vesnice.

Jenže zbývajících 800 metrů kanalizace bude stát tři miliony korun, které v kase vesnice s devítimilionovým rozpočtem nejsou k mání. Napojení za dalších jedenáct milionů korun navíc posléze nemine ani jiřickou místní část Speřice. „Zkusíme znovu požádat o evropskou dotaci. Z vlastních zdrojů bychom to nepoplatili. A to ještě děláme ve vlastní režii všechno, co jde. Firmu jsme zjednali hlavně na výstavbu páteřní sítě,“ dodal Veroněk, který právě zařizuje další neodkladný počinek.

Tím je zahlazení rozkopaných cest. Podzimní výsprava necelého kilometru silnic přijde na 1,1 milionu korun. „V rozpočtu na výstavbu kanalizace naštěstí zbylo 340 tisíc, domluvili jsme se s představiteli dodavatelské firmy, že je použijí na opravu cest. Dalších 130 tisíc jsme dostali z kraje,“ vypočetl Veroněk.

Nástřik musí stačit

Obecní rozpočet se i tak ztenčí o 630 tisíc. A to ještě Jiřičtí sáhli po levnější variantě, dvojitém asfaltovém nástřiku. „Vzhledem k tomu, kolik aut tudy jezdí, to bohatě stačí. S balenou směsí je beztak lepší počkat alespoň pět let, než se zemina ve výkopu usadí,“ pokračoval starosta.

Jiřická kanalizace zásobuje humpoleckou čistírnu odpadních vod. Ta po intenzifikaci, která skončila předloni, vyhovuje veškerým evropským normám. „Navíc se už v sedmdesátých letech minulého století stavěla pro území, které odpovídá dvaceti tisícům lidí,“ naznačil humpolecký místostarosta Tomáš Křišťan, že s jejím využitím pro okolní vesnice se počítá.

„Jenom musíme všichni důsledně oddělovat splaškovou vodu od dešťové, jinak by se nám to mohlo docela prodražit. V čističce nám přece jenom napočítají každý přijatý litr. Třeba po jarním tání jsme hned platili o dvacet tisíc korun více,“ upozornil Veroněk.

jiřická splašková kanalizace
– rozhodnutí vystavět splaškovou síť se zrodilo v roce 1997
– cena díla přesáhla 50 milionů korun, dalších 11 bude potřeba pro Speřice
– po dokončení páté etapy bude připojeno 98 procent domků ve vesnici
– splaškový řad je napojený na humpoleckou čističku, výstavba vlastní úpravny by stála více než celá jiřická kanalizace

Autor: Michal Vítů

29.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení