Pořád se ale najdou lidé, kterým osud zchátralého kostelíku není lhostejný. Dokonce chystají symbolicky na nedělní svátek svaté Anny Den pro kapli.
„Spousta lidí netuší, v jak vážném stavu kostelík je, že tu za pár let vůbec nemusí být. Chceme to dát najevo a pokusit se tím o jeho záchranu,“ pojmenoval hlavní důvod k uspořádání malé odpolední slavnosti Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.

Za zachování zpustošeného svatostánku se přimlouvají i Pelhřimovští. „Ten kostelík k městu prostě patří, i když leží docela stranou. Jako mladí jsme tam chodívali často na procházky. Na to se nezapomíná,“ potutelně se usmál Zbyněk Malát, jinak také odborník na nemovitosti.

Podobně se vyjádřil i Petr Kampe. „Kopec svaté Anny je po kapličce pojmenovaný. Bez ní to místo ztratí smysl,“ dodal muž, který dokonce zamýšlí pořídit si v zahrádkářské kolonii hned pod kaplí chatku.

Kostelík doplácí na obecný nezájem

Koubek připravil pro tento účel výstavku fotografií i krátký proslov ohledně minulosti i přítomnosti kaple. A povídání to veselé nebude.

Z budovy staré 340 let zůstaly vlastně jen oprýskané obvodové zdi. Ty navíc ještě nedávno zakrývala neprostupná křoviska.

Majitel, tedy římskokatolická církev, se k ní nehlásí s tím, že peněz se nedostává pomalu ani na údržbu otevřených kostelů. Bohatý mecenáš je v nedohlednu.

A nezájem investovat ve velkém do cizího majetku neskrývají ani představitelé města. „Rádi bychom uvedli do pořádku kostel svatého Kříže uprostřed města. Jednáme s představiteli církve o jeho převodu do našeho majetku. Nemůžeme ale dávat peníze do všech církevních budov, které tu máme,“ poznamenal místostarosta Tomáš Dufek.

Věřící nahlížejí na osud kaple rovněž s odstupem. „Osobně bych považoval za úspěch a zřejmě nejrozumnější řešení řádné zakonzervování toho, co zbylo. Mše se tam sloužit asi už nikdy nebudou, zároveň by byla škoda nechat kapli úplně zaniknout. Mohlo by se z ní stát zajímavé výletní lákadlo,“ nabídl přirovnání třeba k některým známým zříceninám pelhřimovský vikář Jaromír Stehlík, který v neděli odpoledne promluví „na svaté Anně“ rovněž.

Oslava bude vonět po prázdninách

Jak ale naznačil Koubek, sešlost má vyznít nenuceně, prostě prázdninově. „Také proto jsme se domluvili s manželi Radovými, kteří doprovodí program folkovými písničkami,“ pozval všechny zájemce známý ochránce přírody a ohrožených pamětihodností.

Den pro kapli
– cílem malé slavnosti je pokusit se o záchranu kaple svaté Anny
– součástí programu je výstavka dobových fotografií
– k tématu promluví Pavel Koubek, vikář Jaromír Stehlík, pozvaní jsou i představitelé pelhřimovské radnice
– zazpívají folkoví manželé Radovi
– začíná se v neděli ve 14 hodin