Jako první přešlapují před hrozbou jejího vrácení a placení pokuty k tomu humpolečtí fotbalisté. Členové kontrolního výboru zastupitelstva shledali v účetních výkazech za rok 2007 řadu nedostatků.

„Fotbalisté mají v papírech opravdu velký nepořádek. Dokonce jsme si museli doklady nejprve srovnat,“ řekl udiveně předseda kontrolního výboru Václav Štěpán.

Papírování je pořád složitější, říká Kopic

Šéf humpoleckých fotbalistů potíže nezapíral. „Úplně ideální to není. Vím třeba o nějakých nepodepsaných lístcích pro rozhodčí. Papírování je ale neustále složitější a naši lidé dělají všechno zadarmo. Nemohu chtít, aby se z nich stali profesionální účetní,“ namítl Milan Kopic.

Ten jedním dechem přislíbil, že alespoň v rámci současných možností zjedná urychleně nápravu.

Štěpán doporučil ještě urychlenou kontrolu klubových výkazů za předchozí rok. „Pokud se to nezlepší, zřejmě nezbude než sáhnout po sankcích. V opačném případě by se to mohlo vymstít i nám,“ naznačil Štěpán.

Nová, zpřísněná legislativa velí jasně. Pokud příjemce dotace nenakládá se svěřenými penězi podle stanovených pravidel, musí ji vrátit a k tomu ještě uhradit pokutu, která se počítá ode dne prohřešku.

A jestliže poskytovatel dotace, v tomto případě představitelé městského úřadu, jen mávne nad penalizací rukou, vystavuje hrozbě pokuty i sebe samotného. „Dosud jsme chovali vůči sportovcům či spolkům určitou dávku benevolence. To skončilo. Tak je to teď prostě nastavené,“ vysvětlil humpolecký starosta Jiří Kučera.

Podle jeho zástupce Romana Brzoně již měla s kontrolory z nezávislé auditorské firmy co do činění i samotná humpolecká radnice. „Ta legislativa je skutečně hodně tvrdá,“ přitakal Brzoň, který již na tuto skutečnost a závěry z ní vyplývající upozornil fotbalisty na jejich výborové schůzi.

Kontrola nemine žádného příjemce

Předseda fotbalového klubu nijak nezapíral, že už pouhé vrácení ročního příspěvku 560 tisíc korun by dostalo klub do vážných existenčních nesnází. „Bez těch peněz se neobejdeme. V podstatě by to znamenalo konec humpolecké kopané,“ konstatoval Kopic.

Jak ale poznamenal starosta Kučera, tato hrozba se netýká pouze fotbalistů. „Oni jsou jen jedni z mnoha příjemců naší podpory. Podobné potíže mohou potkat skoro každého. Od toho tu máme kontrolní výbor, abychom podobným nepříjemnostem předcházeli,“ upozornil Kučera s tím, že členové této kontrolní skupiny postupně prověří všechny příjemce městské dotace.