A že o prázdninovém volnu nesedí doma za pecí, potvrzují i pelhřimovské cestovní kanceláře.

„Zatím nepociťujeme nějaké výrazné rozdíly, lidé jezdí na dovolenou do zahraničí pořád. Dá se říct, že například ve srovnání s loňskem zájem asi o deset procent klesl, ale ještě není konec sezony, tak to vůbec nic neznamená,“ informovala Alena Svobodová, majitelka cestovní kanceláře Alena Tour.

Podle ní žádné cestovní extrémy kvůli krizi nehrozí. Jenom za poslední měsíc si dovolenou zařídil velký počet lidí srovnatelný s loňským rokem.

Poměrně velký zájem je nyní o dovolenou na poslední chvíli, takzvané last minute. Ten si však podle Aleny Svobodové hodně klientů v závěru rozmyslí, protože jim nevyhovuje například hotel nebo stravování. To potvrdila také Hana Fikarová z cestovní kanceláře Aventinus.

„Last minute zájezdy jsou velkým fenoménem, ale představy zákazníků jsou většinou dost nereálné. Letos cestovní kancelář Aventius zaznamenala menší zájem o zahraniční dovolené než vloni, což ale mohla způsobit váhavost klientů. Ti čekají až na poslední chvíli, zda si zájezd mohou dovolit.

Turistů neubývá

Nejoblíbenějšími destinacemi jsou letos podle obou referentek Egypt, Tunisko a Řecko, kam si lidé kupují hlavně letecké zájezdy. Vlastní a autobusovou dopravou pak nejčastěji směřují do Itálie a Chorvatska.

„Nedávno jsme byli v Tunisku a rozhodně nemůžu říct, že by tam bylo méně turistů. V letadle cestovalo hodně rodin s dětmi, starší i mladší lidi, zkrátka oproti minulým rokům nevidím rozdíl,“ shrnula Jarmila Vacková z Pelhřimova.