Větší firmy a provozovny kvůli ekonomické krizi přijímají jen omezený počet brigádníků, nebo také vůbec žádné.

Pracovní posty, které byly dosud k mání, se tak pro studenty staly nedostupné. „Letos nepřijímáme brigádníky vůbec. Vloni jsme je brali, ale teď musíme dát přednost stálým zaměstnancům,“ sdělila za firmu Ciret Blanka Bartáková. Dodala, že hlavním důvodem je krize a málo práce.

Nadějí bývají příbuzní a známí

To samé potvrdil i pelhřimovský Pro Team. Oproti dřívějším dvaceti až třiceti brigádníkům letos nechtějí žádné. Stejně tak je malá naděje na brigádu v Madetě.

„Volná místa jsme pokryli studenty, kteří sem dochází o víkendech během roku, a další už nebereme,“ vysvětlila Jaroslava Jírů z personálního oddělení Madety.

Jedinou šancí, jak sehnat nějakou brigádu, mohou být známí či příbuzní. Jinak se zájemci o práci musí spokojit s prázdninovým nicneděláním, za které však jen těžko mohou čekat nějakou finanční odměnu.

„Já jsem brigádu nakonec dostal, protože mi to zařídila kamarádka. Jinak bych asi nedělal nic,“ pokrčil rameny Pavel Hotovec z Pelhřimova.
Mít známé, kteří jsou ochotni vzít někoho na výpomoc, je velkou výhodou. Za zeptání sice člověk nic nedá, ale jen tak někde přijít k volnému místu se teď moc často nepoštěstí.

„Zkoušel jsem si sehnat nějakou práci na léto asi měsíc, ale bezvýsledně. V Pelhřimově moc příležitostí není, a když mě nevzali ani v Praze, nedělal jsem si žádné naděje,“ shrnul své snažení Pavel Hotovec.

Práce prostě není

„U nás větší poptávka nevzniká, protože se všeobecně ví, že práce prostě není. Občas se nějaký student přijde zeptat na brigádu, ale většinou sem chodí spíše lidé, co zaměstnání ztratili,“ konstatovala vedoucí oddělení trhu práce Eliška Hošková.

A situace se nejspíš do konce prázdnin o moc nezlepší, protože nedostatek volných míst je podle pelhřimovského úřadu práce dlouhodobou záležitostí. Příznivější zprávy ohledně brigád nepřináší ani nástěnky a webové stránky personálních agentur.

Simona Valentová