Vybagrovaná zemina totiž odkryla cenné historické nálezy. „Při bagrování se v zemi objevilo hornické a hutnické sídlo z přelomu třináctého a čtrnáctého století. Naleziště pochází z doby, kdy se začala osidlovat Českomoravská vrchovina,“ sdělil Martin Tomášek z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Z hlediska historie jedinečné nálezy

Jedná se o unikátní objev. Lokalita v Černově je podle Tomáška jednou z nejvýznamnějších svého druhu v České republice. „V základech rybníka se našly zbytky staveb, pecí, ohniště, dřevěné plavicí prahy a úlomky keramiky,“ popsal Martin Tomášek.

„Místo nemá velkou peněžní hodnotu. Cenný je spíše jeho historický význam,“ pokračoval Tomášek.

Nad celou záležitostí se ale vznáší jeden velký otazník. Podrobný archeologický výzkum totiž zatím nemá kdo zaplatit. „Rybník buduji jako soukromá osoba. Sám potřebné prostředky poskytnout nemůžu,“ uvedl majitel rybníka, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dokud se nevyřeší otázka peněz a všechno potřebné, žádná organizace archeologický výzkum neprovede. Náklady na probádání černovského naleziště by se podle odhadů mohly vyšplhat až na jeden a půl milionu korun.

Jedno je jisté. Peníze na důkladné prohledání místa se sehnat musí. Stát na archeologické výzkumy příliš nepřispívá. „Zkusíme o pomoc s financováním požádat fond Národního památkového ústavu,“ doplnil Martin Tomášek.

Pomocnou ruku by mohl podat i kraj Vysočina. „Na archeologické výzkumy přispíváme z grantového programu Diagnóza památek,“ informovala mluvčí krajského úřadu v Jihlavě Jitka Svatošová. „O dotaci se samozřejmě může ucházet i naleziště u Černova,“ uzavřela mluvčí Svatošová.