Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Humpolec šetří na hale i na předměstském chodníku

Humpolec/Rozkoš - Obyvatelé Rozkoše nad rozhodnutím zastupitelů odložit dláždění nijak nejásají

7.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Hospodářská krize nepomíjí, s úspornými kroky se začalo i na humpolecké radnici. Ne každý krok se ale setkal s pochopením ze strany tamních obyvatel. „Prognóza ohledně státního rozpočtu pro příští rok je špatná. Klesá hrubý domácí produkt i další ukazatele. Považuji proto za rozumné počínat si obezřetně zejména při plánování investic,“ odůvodnil starosta města Jiří Kučera záměr odložit dvě naplánované akce.
Tou první je mnohokrát skloňované zateplení „ošizené“ střechy tenisové haly v Hradské ulici. Sportoviště otevřené koncem minulého roku se velice záhy ukázalo být nevytopitelným. Původně se počítalo s nápravou ještě letos na podzim, jenže to by vyhnalo z městské kasy nejméně čtyři miliony korun.
„Zjistili jsme, že na leden se chystá vyhlášení podobně postavené dotační výzvy. Pravděpodobnost přidělení peněz je vysoká stejně jako plnění. V ideálním případě bychom dostali až pětadevadesát procent celkových nákladů,“ upozornil místostarosta Roman Brzoň s dovětkem, že počkat do jara se mnohonásobně vyplatí i navzdory tučným účtenkám za energii.
Další více než tři miliony ušetří Humpolečtí z výdajů rozpočtu odložením opravy chodníku podél hlavní silnice v Rozkoši.

Tak hrozné to tam není, ještě rok chodník vydrží,“ řekl místostarosta Tomáš Křišťan.
Zastupitelé celkem sedmimilionovou úsporu po krátké rozmluvě jednomyslně posvětili. „Raději buďme opatrní. Žádný z ekonomů v současnosti nedokáže předpovědět, kdy recese skončí. Může to být pár měsíců, ale třeba i roků,“ shrnul názor většiny zastupitelů Stanislav Bernard.

Po rušné silnici se nechodí nejlépe

Lidé z Rozkoše se na toto rozhodnutí nadšeně netváří.
„Je jasné, že šetřit se musí. Proč ale zrovna na jediném chodníku, který tu máme. Ve městě se opravuje kdeco, a tady, na okraji, nám klidně nechají rozbouranou cestu,“ řekla Růžena Kubíčková.
„Cožpak teď, v létě, to ještě jde. Horší je to v zimě, kdy se chodník nedá ani shrnout. Na nerovnostech přimrzne voda a to už se nechá jít skutečně jen po silnici,“ přidala se osmdesátiletá žena, která si nepřála uveřejnit své jméno.
Nový chodník by ve vsi nejraději viděla co nejdříve také předsedkyně tamního osadního výboru. „Stávající chodník je v příšerném stavu. Jeden osmdesátiletý pán si na něm dokonce zlomil nohu v krčku. Po dešti tam stojí dvacet centimetrů vody, a chodit po silnici první třídy není úplně bezpečné,“ pravila Blanka Stejskalová.
Zastupitelé zároveň odsouhlasili i navýšení přídělu pro některé další akce. Spíše se ale jednalo o podružné částky.
Čtyři sta tisíc korun navíc přiklepli na nový chodník na čerstvě opraveném sídlišti Smetanova. Dalších 150 tisíc bude stát oprava děravé střechy evangelického kostela.
„Vnitřek je vymalovaný, na což jsme mimochodem také přispěli. Byla by škoda to nechat zničit. Peníze ale poskytneme za určitých podmínek,“ zdůraznil Křišťan.

Památka je výhodou

Těmi se rozumí dohoda s evangelíky o propůjčování kostelíka ke koncertům, ale především snaha o zápis této architektonicky výrazné stavby z poloviny devatenáctého století na seznam kulturních památek.
„Pokud by se to podařilo, nechaly by se sehnat dotace. Což by ulehčilo další údržbu kostela,“ vysvětlil vedoucí odboru památkové péče humpolecké radnice František Kocman.

Autor: Michal Vítů

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení